Στην τελευταια αγωνιστικη θα κριθεί η απευθείας ανοδος του Τελεθριακου.

Με ευρεία διαφορα 22 ποντων κέρδισε ο Τελεθριακος τον Αππολωνα Λειβαδιας στα πλαίσια της προτελευταίας αγωνιστικής, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες για απευθείας ανοδο στην Α' ΕΣΚΑΣΕ.
Την ίδια ωρα η Ιτεα που ισοβαθμεί με τον Τελεθριακό στην πρώτη θεση του ομίλου, ειχε πιο εύκολη αποστολή αντιμετωπίζοντας τον Μπουκαλη στην Λαμια και κερδίζοντας με 31 ποντους διαφορά.
Η τελική κατάταξη θα κριθεί στην τελευταια αγωνιστικη (η οποια ενδέχεται να καθυστερήσει λογω αναβολών) οπου ο Τελεθριακος αντιμετωπίζει στην Λαρυμνα την Προοδευτική και η Ιτεα τον Κένταυρο Λειβαδιας στην Ιτεα.
ΣΥΝΘΕΣΗ/ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ: ΔEΔEΣ 20,POYMEΛIΩTHΣ Θ 9,POYMEΛIΩTHΣ Γ 28,POYMEΛIΩTHΣ T 3,KAPABAΣ 6,MΠOΛMATHΣ 11,ΦAKITΣAΣ,ΠAΠAΔOΠOYΛOΣ,ΘAΛAΣΣINOΣ, ΜΕΤΑ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ, ΤΕΡΕΡΕΣ.
H Διοίκηση του Τελεθριακού ανέφερε μετά το παιχνίδι: "Ο Τελεθριακος μετα απο αυτά τα αποτελέσματα εχει διαφορα ποντων -8 σε σχέση με την Ιτεα την οποια πιστεύουμε οτι θα καλύψουμε δίνοντας το 100% των δυνάμεων μας στο τελευταίο ματς.
Σε κάθε περιπτωση η διοίκηση του Τελεθριακου θεωρεί οτι η φετεινη χρονια ειναι η πιο πετυχημένη στην πορεία του συλλόγου χαρις στην προσπάθεια και αυτοθυσια του προπονητη και των παικτων τους οποίους συγχαίρουμε και τους ευχόμαστε καλη συνεχεια με υγεια και προοδο".

Πήραν το παιχνίδι άνευ αγώνος οι Αρτέμηδες

Οι Αρτέμηδες (ΑΟ Ωρεών) έπαιζαν την Κυριακή στο γήπεδο Ιστιαίας για το πρωτάθλημα της Γ΄  Εθνικής Γυναικών με την ομάδα Συκαμινου
Το παιχνίδι τελικά, τα κορίτσια της Β΄  Ευβοίας το πήραν άνευ αγώνος, μιας και η αντίπαλη ομάδα δεν κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο.
Οι πληροφορίες μας λένε πως η Συκάμινος δεν κατάφερε να  έχει μια ολοκληρωμένη ομάδα, πράγμα που την ανάγκασε να προβεί σε αυτή την κίνηση

Ανακοίνωση του ΣΥΛΛΑ Αιδηψού

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΔΣ ΤΟΥ Σ.Κ.ΣΥΛΛΑ ΑΙΔΗΨΟΥ....
Σχετικά με την αναβολή του εκτός έδρας αγώνα των αντρών με τον Κένταυρο Λιβαδειάς την Κυριακή 8/3/2015 και προς αποκατάσταση της αλήθειας σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω:
Ο Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ Αιδηψού δεν είναι υπεύθυνος , ούτε ζήτησε, καμιά αναβολή του αγώνα με τον Κένταυρο Λιβαδειάς. Τον αγώνα ανέβαλε η ΕΣΚΑΣΕ την Παρασκευή το μεσημέρι , γιατί επιθυμούσε να γίνει την ίδια ώρα με τον αγώνα Πρωτέας Λαμίας –Προοδευτική Λάρυμνας και αυτό δεν ήταν δυνατόν λόγω γηπέδου στη Λαμία.
Κι όλα αυτά γιατί ο Κένταυρος Λιβαδειάς και η Προοδευτική Λάρυμνας μάχονται για την παραμονή τους στην κατηγορία και ο Κένταυρος υπέβαλε αίτημα στην ΕΣΚΑΣΕ να παίξουμε όλοι την ίδια μέρα και ώρα.
Εμείς σαν Σύλλας όχι μόνο ήμασταν έτοιμοι για τον αγώνα αλλά είχαμε προγραμματίσει την μετακίνηση και είχαν έρθει και οι παίχτες μας από Αθήνα με ότι συνεπάγεται αυτό σε έξοδα.... .

Αγώνας για δυνατούς στο Αλιβέρι: Ταμυναϊκός -ΑΟ Χαλκίς 1-1(ΒΙΝΤΕΟ)

Αγώνας για δυνατούς έγινε στο Αλιβέρι όπου ο Ταμυναϊκός και ο Πρωτοπόρος ΑΟ Χαλκίς μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς στο τελικό 1-1.
Δυνατός ο  Ταμυναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο πίεσε και στο 3' έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σταμέλος πλάσαρε από πλάγια δεξιά αλλά ο Μόνος έδιωξε σε κόρνερ.
Η απάντηση του ΑΟ Χαλκίς που μετά το 10ο λεπτό ισορρόπησε ήρθε με γκολ στο 15' όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ανέστης στόπαρε την μπάλα με το στήθος και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ντουρέκα ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Δείτε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο και το γκολ του ΑΟ Χαλκίς
Στο 25' ο Ταμυναίκός απάντησε με ένα φάουλ του Καρατζά που πέρασε ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μόνου.
Στο 27' Δυνατό σουτ του Ευσταθίου μπλόκαρε ο Ντουρέκας.
Με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω συνεχίστηκε ο αγώνας με τους γηπεδούχους στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους είχαν τον έλεγχο και στο 42' πέτυχαν την ισοφάριση όταν ο Πιλάτης τροφοδότησε τον Τσάγκο που σέντραρε με ακρίβεια στο κεφάλι του Β. Τσαλιαγκού που την έστειλε στα δίχτυα σημειώνοντας την ισοφάριση 1-1.
Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν ντέρμπι περισσότερο με παιχνίδι κέντρου χωρίς πολλές φάσεις με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τρεις ευκαιρίες χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Στο 75' ο Βαλκάνος πλάσαρε τετ-ατε του Ντουρέκα που έσωσε διώχνοντας κόρνερ.
Στο 80' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ευσταθίου έπιασε δυνατή κεφαλιά αλλά και πάλι ο Ντουρέκας έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 91' από κοντά ο Φιλιπίδης με κεφαλιά από πλάγια έστειλε την μπάλα άουτ.
Το τέλος του αγώνα βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες με 1-1 οι οποίες χειροκρωτήθηκαν από ο κατάμεστο γήπεδο για την απόδοση τους.
Ακούστε τι μας δήλωσαν οι δύο προπονητές

Ταμυναϊκός: Σπ. Σταματούκος
Ντουρέκας, Ιωαννίδης ( 62' Μάλλιος), Κρόκος ( 67' Κούρτης), Καρατζάς, Λύκος Δ, Πιλάτης, Σταμέλος, Τσάγκος, Τσαλιαγκός Β 90' Γκαβός) , Τσαλιαγκός Γ, Μανδράκας.

ΑΟ Χαλκίς: Γ. Λάμπρου.
Μόνος, Κοροβέσης, Τζαφέρος, Καραμπάς, Γκιτσάλης, Ευσταθίου, Τσομπάνης (87' Φιλιπίδης), Βαλκάνος, Θωμάς, Ανέστης, Δήμου (87' Σμυρναίος)

>

«Γκέλα» της Ιστιαίας, 0-1 απο την Αυλίδα (& φωτορεπορταζ)

Μετά την μεγάλη της νίκη στη Χαλκίδα, η Ιστιαία σήμερα «χάρισε» τη νίκη στην ομάδα της Αυλίδας που κατάφερε να φύγει από την Βόρεια Εύβοια, έχοντας ένα πολύτιμο τρίποντο στις αποσκευές της μετά απο πετυχημένη εκτέλεση πέναλτι.
Το παιχνίδι άρχισε να έχει περιεχόμενο μετά το πρώτο μισάωρο, όπου η τοπική ομάδα της Ιστιαίας έχασε δυο καλές ευκαιρίες.
 Απο εκεί και μετά η απόδοσή της ανέβηκε, είχε την κατοχή της μπάλας αλλά και τις ευκαιρίες που όμως δεν έφεραν αποτέλεσμα.
Απο την άλλη η Αυλίδα με την έναρξη του δεύτερου μέρους έγινε πιεστικότερη, έχασε δυό καλές ευκαιρίες και τελικά, μετά το πετυχημένο της πέναλτι κατάφερε να κρατήσει το αποτέλεσμα παίζοντας περισσότερο αμυντικά.
Η άμυνά της αποδείχτηκε απροσπέλαστη εκτός απο το 60΄ όπου κεφαλιά του Β. Ανέστη βρίσκει στο «γάμμα» του Αραβάνη.
Ο κόσμος της Ιστιαίας έδωσε το παρόν και προέτρεπε την ομάδα μέχρι το τελευταίο λεπτό, όπως κάνει σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια της. Σχεδόν 200 εισιτήρια κόπηκαν, που σημαίνει πως στο γήπεδο βρίσκονταν περισσότερα απο 250 άτομα.

Ηχηρή ήταν η παρουσία του Λάμπρου Σπίντζου στις εξέδρες του γηπέδου, όπου μετά την προπόνηση της «Ακαδημίας Ιστιαίας» παρακολούθησε για πρώτη φορά μετά την αποχώρηση του απο την πρώην ομάδα του, μαζί με παίκτες της νέας του ομάδας.

Φάσεις του αγώνα

9΄ Ο Χρήστος Ανέστη βγαίνει απο το παιχνίδι αναγκαστικά, μετά απο τράβηγμα στο πόδι.
28΄ Ο Ν. Γοργομάτης δίνει στον Β. Ανέστη που μέσα στην μικρή περιοχή δεν βρίσκει καλά την μπάλα και την στέλνει ελάχιστα άουτ.
31΄ Ο Τόουρφρε με κεφαλιά στρώνει στον Α. Στεργίου που τη στέλνει προς τα δίχτυα αλλά ο Πρόβης σώζει σχεδόν πάνω στη γραμμή του τέρματος.
38΄ Μακρινό και δυνατό σουτ του Τόουρφρε βγαίνει λίγο έξω απο το κάθετο του Αραβάνη.
52΄ Ο Σαμαρτζής τρέχει να προλάβει την μπάλα που όμως τελικά ο Μπερμπεράι τη φτάνει πρώτος και τη διώχνει.
54΄ Λάθος της άμυνα δίνει την ευκαιρία στον Α. Γοργομάτη να κλέψει και στην προσπάθεια να κοντρολάρει καλά την μπάλα, τον προλαβαίνει ο Αραβάνης και σώζει.
 57΄ Με πίεση απο την άμυνα ο Σπυρόπουλος σουτάρει πάνω απο τα δοκάρια του Μπερμπεράι.
60΄ Η μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων. Κεφαλιά του Β. Ανέστη βρίσκει στο δοκάρι της Αυλίδας.
66΄ Ο Παπανικόλας ανατρέπει τον Σπυρόπουλο μέσα στην περιοχή και χρεώνεται με πέναλτι. Την μπάλα στήνει στα εννέα βήματα ο Στέργκου και τελικά την στέλνει στα δίχτυα του Μπερμπεράι, λυτρώνοντας την Αυλίδα καί δίνοντάς της τη νίκη με 1 – 0.
86΄ Η Ιστιαία εκτελεί κόρνερ που βρίσκει τον Τόουρφρε και εκείνος μέσα στην περιοχή την στέλνει πάνω απο το οριζόντιο. Δημιουργείτε ένταση μεταξύ παικτών των δυο ομάδων και ο ρέφερι δίνει κόκκινη στον Τούσερτ που ακολούθησε την οδό για τα αποδυτήρια.

ΑΕ Ιστιαίας (Δ. Τσελίκας)
Μπερμπεράι, Πολυχρονίδης, Βασιλείου, Τόουρφρε, Τριανταφύλλου (80΄Δήμου), Στεργίου Η (57΄ Παπανικόλας), Γοργομάτης Ν, Γοργομάτης Α, Στεργίου Α, Ανέστης Χ (9΄ Τούσερτ)

ΑΟ Αυλίδας (Τοκπασίδης)
Αραβάνης, Τζαφέρος, Δουρσδούβελος, Ζάζας, Καρβέλης, Κάκιος, Στέργκου (93΄ Λεοντάρης), Ίσκα, Σπυρόπουλος (94΄ Ματσούκας), Σαμαρτζής (88΄ Ματσούκας), Πρόβης

(Δείτε   ΠΛΟΥΣΙΟ φωτορεπορτάζ)

Έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα ο Άρης Αγίας Άννας!

Φωτιά στο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας του πρώτου ομίλου έβαλε ο Άρης Αγίας Άννας,αποσπώντας ισοπαλία μέσα στην Αιδηψό με σκορ 1-1.
Η Αιδηψός στο χθεσινό ματς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ΄όλη την διάρκεια του παιχνιδιού χωρίς όμως να απειλεί ιδιαίτερα την αξιόμαχη ομάδα του Άρη.
Το γκολ για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 71',όταν από φάουλ του Αθανασίου ο Χατζής με κεφαλιά έκανε το 1-0 λυτρώνοντας του γηπεδούχους.
Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 87' ο Κωσταντός εκτέλεσε φάουλ,ο Δροσούνης που είχε προωθηθεί έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την  μπάλα στα δίχτυα του Ντρέκη ,κάνοντας το 1-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.
Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα της Αιδηψού παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας  με 42 πόντους,αλλά νιώθει την ανάσα της Ακαδημίας Ιστιαίας που μείωσε την διαφορά στον πόντο και της ΑΕΚ Ν Π Πύργου που δεν έπαιξε το Σάββατο λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Αιδηψός:
Ντρέκης, Φώτου Γ., Αυγέρης(89' Φώτου Κ.), Πατσής, Αναγνώστου Α.(41' Ζαχαράκης), Αθανασίου, Χατζής, Καπλανάι, Μπιμπάι, Αναγνώστου Ν., Αναγνώστου Γ.

Άρης Αγ.Άννας:
Σταματίου, Καρατζάς, Γιαβάσης, Δροσούνης, Αλμπάνης, Κωνσταντός, Αγγελόπουλος, Αλοίζος, Σταθαράς, Σκοπελίτης(85' Ντούλμας), Κομποθανάσης.

Περίπατο τα Ζάρητρα στο Αυλωνάρι.

Περίπατο έκανε μέσα στο Αυλωνάρι ο ΑΟ Ζάρητρα που νίκησε την Άρτεμις Αγ. Γεωργίου με 3-1, είχε χαμένο πέναλτι και τέσσερα δοκάρια σε ένα αγώνα μονόλογο για τους πρωτοπόρους που κρατούν την διαφορά των τεσσάρων βαθμών από τον δεύτερο Όλυμπο Γυμνού.
Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα των Ζαράκων να έχει από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο και να βρίσκεται συνεχώς στα καρέ της Αρτεμις. Στο 13' σουτ δυνατό του Β. Γκίκα βρήκε το δοκάρι, ενώ την ίδια τύχη είχε πλασέ του ίδιου στο 23'.
Στο 25' όμως λεπτό καρποφόρησε η υπεροχή των Ζαράκων που προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ που σημείωσε ο Β Μαντασάς 0-1.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Β. Γκίκας με δυνατό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του γράφοντας το 0-2.

Στην επανάληψη ο επιθετικός μονόλογος των Ζαράκων συνεχίστηκε και στο 67' ο Δ. Αποστόλου ανέβασε τον δείκτη του σκορ με δυνατό πλασέ 0-3.
Στο 72' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι που εκτέλεσε ο Δ. Γκίκας αλλά απέκρουσε ο γκολκίπερ της Αρτεμις.
Στο 76' τα Ζάρητρα είχαν νέο δοκάρι σε σουτ του Δ. Γκίκα.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 89' να μειώσουν το σκορ με εύστοχο χτύπημα του Ν Μπέλου  που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Αρτεμις Αγ. Γεωργίου
Μπουραντάς, Κρόκος Β, (Κρόκος Γ), Μπέλος, Τσαούσης, Μωραίτης, Μακρής, (55' Γιανακός), Παπαρήγας, Γκογκορόσης, Χροναίος, (46' Αϊδίνης), Τσιρέκας, Μακρυνικόλας.

ΑΟ Ζάρητρα:
Τόρα, Πέππας, (55' Ντούνης), Αντωνίου, Μίχας, Καλιοτζής, (66' Παναγιώτου Ν), Μαντασάς Σπ, Αποστόλου, Μαντασάς Β, Γκίκας Δ, Γκίκας Βαγγ, Πάλλης (83' Σπανός).

Εύκολο απόγευμα για τον ΑΟ Κριεζών

Με νίκη 4-1 επί του Αία Χαλκίδας συνέχισαν τα Κριεζά να προηγούνται στην βαθμολογία και να πλησιάζουν την άνοδο.
Στο γήπεδο Κριεζών είχαν εύκολο απόγευμα κα φιλοδώρησαν με τέσσερα γκολ τον Αία Χαλκίδας.
Με εκτέλεση φάουλ του Πετρογιάννη άνοιξε το σκορ 1-0.
Στο 13' ο Μυτάφης διαμόρφωσε το 2-0.
Με φάουλ του Ρούτσι σημειώθηκε το 3-0 για τα Κριεζά.
Στο 80' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τζάνο 3-1.
Στο 82' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Φωτιά διαμορφώθηκε το τελικό 4-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος με τα Κριεζά να είναι στην κορυφή κι τον Αγ. Λουκά να ακολουθεί με ένα βαθμό πιο πίσω.

Επέστρεψε στις νίκες η Προποντίδα

Επιστροφή στις νίκες για την Προποντίδα που πέρασε νικηφόρα από το Βαθύ, κόντρα στο Καλοχώρι Παντείχι με σκορ 1-3.
Η ομάδα του Τάκη Ακριτίδη άνοιξε το σκορ στο 27' όταν ο Μωραϊτης πέρασε ωραία μπαλιά στον Κοτσαλά ο οποίος αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο σουτ έκανε το 0-1!
Στο 35' η "Μπάρτσα" έκανε δυο τα τέρματα της.Ο Σιμιτζής με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-2!
Η Προποντίδα που ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο έλεγχε την μεσαία γραμμή και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν.
Στο 78' οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον Θεοδ. Καραμπά να πλασάρει υποδειγματικά τον Κουσκούτη και να μειώνει το σκορ σε 1-2!
Ωστόσο η Προποντίδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 88' οΤσιαρβούλας έκανε πάσα στον Βαρελά ο οποίος έστρωσε ωραία στον Μπαχνοβέι και με εξαιρετικό σουτ ο πιτσιρικάς κανε 1-3 όπου ήταν και το τελικό σκορ.
Να σημειωθεί ότι ο διαιτητής Ντούρας ακύρωσε δυο γκολ των γηπεδούχων  υποδεικνύοντας και στις δυο περιπτώσεις επιθετικό φάουλ ενώ μελανό σημείο του παιχνιδιού ήταν ο τραυματισμός του Τέκου

Καλοχώρι Παντείχι:
Βάβος, Καραμπάς Χρυσ, Μάλλιαρης(64'Τέκος,86'λ.τρ Κουτρούμπας), Καραμπάς Κ(76'Δημουλάς), Στράντζαλης, Τουρχανάι, Ίσσαρης, Λούκας, Τζώρος, ΚαραμπάςΘ, Σαμπάνης.

Προποντίδα:
Κουσκούτης, Αντωνίου, Σιμιτζής(74'Σπρίνγκερ), Τσιαρβούλας, Μωραϊτης(86'Μπαχνοβέι), Πύθουλας, Κυτίνος, Μπόζντα, Νιάφας(46'Βαρελάς), Κοτσαλάς, Σταθόπουλος.

Πεντάρα ο Ελλήσποντος!

Με πέντε γκολ φιλοδώρισε ο Ελλήσποντος την ομάδα του Βατώντα και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος της Β κατηγορίας του δευτέρου ομίλου της Εύβοιας.
Από την άλλη η ομάδα του Βατώντα παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με πολλές απουσίες και δεν μπόρεσε να ήταν ανταγωνιστικ απέναντι στους πρωτοπόρους.
Στο 10' ο Ελλήσποντος κέρδισε πέναλτι όταν η μπάλα χτυπητέ σε χέρι αμυντικού του Βατώντα και ο κύριος Βράκας το καταλόγισε άμεσος.
Ο Αγγελάκης ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0!
Στο 35' οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Οικονόμος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής(2-0).
Στην επανάληψη η ομάδα του Βαγγέλη Ζέρβα προσπάθησα να κάνει κάτι καλό χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.
Στο 70' οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι όταν ο Κορίτας με προβολή κανε το 2-1.
Η χαρά των φιλοξενουμένων δεν κράτησε για πολύ και δυο λεπτά αργότερα στο 72' ο Βλάχος με εξαιρετικό πλάσε έκανε το 3-1 "κλειδώνοντας" το παιχνίδι.
Στο 80' και στο 86 την σκυτάλη πάρε ο Παπίλας για την ομάδα του Ελλησπόντου και με τα δυο προσωπικά του γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Ελλήσποντος:
Σαλεμής, Kολιόπουλος Χρ., Νάτσης, Κολιόπουλος Κων.(80' Τζήμας), Θωμόπουλος, Παπίλας, Νικολάου, Αγγελάκης, Στρατής(61' Νόνας), Οικονόμου, Κολιόπουλος Βασ.(69' Βλάχος).

Αστέρας Βατώντα:
Μπαμπουκλής, Νικολάου, Τσώκος(46' Βαλήλας), Κορίτας, Ρίζος, Τσάγκας(65' Πατερίτσας), Μπεγιάζι(71' Παπαδόπουλος), Αϊβαλιώτης, Μιχαηλίδης, Σακκάς, Σταματίου.

Σίφουνας πέρασε ο Ολυμπος απ' το Τραχήλι.

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο Β' ημίχρονο ο Όλυμπος Γυμνού έφυγε νικητής από το Τραχήλι με το ευρύ 4-1.
Ο αγώνας ξεκίνησε μοιρασμένος και στο 17' οι γηπεδούχοι με πλασέ του Τσάλα πήραν κεφάλι στο σκορ 1-0.
Μετά το ημίωρο ο Όλυμπος ανέλαβε τον έλεγχο του κέντρου και στο 35' έφερε τον αγώνα σα ίσια με σκόρερ τον Βεσέλι 1-1. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη ο Ολυμπος ανέβασε ρυθμούς ήταν καλύτερος κι πίεσε το Τραχήλι σημειώνοντας άλλα τρία γκολ.
Στο 49' μετά από κόρνερ ο Αργύρης με προβολή σημείωσε το 1-2.
στο 76' και πάλι ο Αργύρης πέτυχε το 1-3.
Από το 78' το Τραχήλι έπαιζε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής με δεύτερης κίτρινης του Μιχελή.
Στο81' με δυνατό σουτ ο Κιούσης διαμόρφωσε το τελικό 1-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα για τον Όλυμπο που ακολουθεί τα Ζάρητρα στην βαθμολογία έχοντας 4 βαθμούς διαφορά από τους πρωτοπόρους.

ΑΟ Τραχηλίου:
Γεραντώνης, Μιχελής, Γέραλης, Σέγκος, Σκούρας, Αδάμης, Τσάλας, (87',Καδίτης), Λαχανής, (77' Μακρης Δ), Μακρής Ν, Λιαπης, Μπαρκούτης.

Ολυμπος Γυμνού:
Μωραίτης, Κιούσης Βαγγ, Μπαρώτας, Πάττας, Ξουρής, Βεσέλι, (82' Κιούσης Δ), Ντούρμας, Αργύρης, Ζαχαριάς, (68' Κουσερής), Δίπλας, (88' Σακκής), Κιούσης Αντ.

Απόλλων Σμύρνης – Ηρακλής Ψαχνών 2-1

Με δυο γκολ σε διάστημα περίπου 15 λεπτών η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ηρακλή Ψαχνών που απλά μείωσαν στο φινάλε

Μπορεί να αγχώθηκε από τον Ηρακλή , που έδειξε καλά «διαβασμένος» αμυντικά, αλλά τελικά ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης επικρατώντας με 2-1 των Ευβοιωτών.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι παίκτες του Βοσνιάδη ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν εύκολα φάσεις στα καρέ του Μανιάτη. Χαρακτηριστικό είναι πως εκτός από κάποιες μακρινές προσπάθειες του Άρσιτς πριν το 20’, οι γηπεδούχοι δεν «απείλησαν» τους Ευβοιώτες που σχετικά εύκολα διατήρησαν την εστία τους ανέπαφη μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο όμως οι γηπεδούχοι έχοντας διατηρήσει την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 63’ όταν ο Βάντερσον έκανε το γέμισμα και ο Λαγός έδωσε την ασίστ στον Τζιώρα που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μανιάτη για το 1-0. Σε αυτή τη φάση ο τερματοφύλακας του Ηρακλή χτύπησε με τον Ραπτάκη με συνέπεια να τραυματιστεί σοβαρά και να αποχωρήσει από το γήπεδο με ασθενοφόρο, κάτι που ανάγκασε τον διαιτητή να κρατήσει 13 λεπτά καθυστερήσεις.

Στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ «κλειδώνοντας» τη νίκη, όταν ο Ανγκούλο στο 75’ μπήκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά φάνηκε πως πολύ δύσκολα θα άλλαζε κάτι και οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη κατάφεραν απλά να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Γουόρντεν να διαμορφώνει το τελικό 2-1.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταΐρης, Βασιλαντωνόπουλος, Λίτσης, Κύργιας (48' Τζιώρας), Κοτσώνης, Ηρακλής, Πινέιρο, Λαγός (88' Χατζής), Άρσιτς (70' Μπαμ Μπαμ), Βάντερσον, Ανγκούλο.

Ηρακλής Ψαχνών (Ηλίας Φυντάνης): Μανιάτης (74' Μελίσσας), Παληγεώργος, Ραπτάκης (74' Ενρίκο), Τσούπρος, Μπακομήτρος, Βασίλης Πατσατζόγλου, Τσιμόντζι, Σικαλιάς (74' Μπαλαράμπε), Ράντι, Νικολίτσης, Γουόρντεν

on sports

Συνέντευξη τύπου του τελικού του κυπέλλου Ευβοίας

Την καθιερωμένη εκδήλωση συνέντευξη τύπου διοργανώνει η ΕΠΣ Ευβοίας εν όψη του τελικού του κυπέλλου Ευβοίας την Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015 στις 19:00 στο ξενοδοχείο NEGROPONTE.
Προσκεκλημένοι, οι πρωταγωνιστές του τελικού, οι δυο ομάδες με τα επιτελεία τους, οι διαιτητές του τελικού και τα ΜΜΕ του Νομού.

Μονόδρι - Κονίστρες

Δηλώσεις και πανηγυρισμοί μετα το ντέρμπι "Αρτεμησιακού - Γούβες"

Δείτε τι δήλωσε ο προπονητής Γιάννης Κερασιώτης μετά το ντέρμπι της Κυριακής "Αρτεμησιακός - Ευβοϊκός Γουβών 1-0".
Ακόμα θα ακούσετε τις δηλώσεις του γνωστού πια σε όλους μας Δαυίδ Νταή αλλά και της γιατρού του αγώνα αλλά και ιδρυτικό μέλος της νέας ομάδας  του "Αρτεμησιακού 2014" Βασιλικούλας Κοντζιά.
Στο δεύτερο βίντεο θα δείτε απο το νικητό του Θρασύβουλου Κοντζιά, τους πανηγυρισμούς (πρωτογανείς θα μπορούσαμε να τους χαρακτηρίσουμε) μετά το γκολ και τη νίκη του "Αρτεμησιακού"

Ο ΑΟΝΑ δεν ξεχνά όσους τον υπηρέτησαν

Ο Αθλητικός όμιλος Ν. Αρτάκης τιμά τον εκ Τριάδας ορμώμενο «Ρομάριο» του Ευβοϊκού ποδοσφαίρου Κώστα Ρουμπή για τα όσα πρόσφερε στο μεγαλείο της ιστορίας του ΑΟΝΑ, αλλά  και για την ποιότητα που έδωσε στο Ευβοϊκό ποδόσφαιρο. Ο Κώστας Ρουμπής αγωνίσθηκε στην ομάδα μας σε δυο  διαφορετικές περιόδους. Από από το 1978-1986 και από το 1990-1993 γράφοντας χρυσές σελίδες στην ιστορία του συλλόγου, ενώ ήταν μέλος της  ομάδας που έφτασε μια ανάσα από  την άνοδο στη Β΄εθνική στο περίφημο και ιστορικό μπαράζ του Βόλου. Η θέση του ήταν αριστερό εξτρέμ και κύρια χαρακτηριστικά του η βελούδινη επαφή του με τη μπάλα και οι δαντελένιες κινήσεις, είχε μεγάλη ευχέρεια στο σκοράρισμα και πολύ ψηλό άλμα αν και βραχύσωμος. Ο Κώστας  Ρουμπής θα  τιμηθεί πριν την έναρξη του αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης με τον Παντριαδικό του οποίου αποτελεί μέλος του Δ.Σ.

Εφθασε η ώρα του τελικού

Σήμερα  διεξάγεται στο Ενωσιακό γήπεδο ο 41ος τελικός του Κυπέλλου Ευβοίας. Αντίπαλοι ο ΑΟΝ Αρτάκης που έχει κατακτήσει 4 φορές του τρόπαιο και ο Ολυμπιακός Χαλκίδας με 9 κατακτήσεις . Ο αγώνας θα ξεκινήσει στις 15:15 Όλη η αθλητική Εύβοια θα είναι εκεί να απολαύσει δυο από τις καλύτερες ομάδες του Νομού.

ΓΣ Κύμης(Μπρατσιάκος):
 Σέττος, Παπαντωνίου 7, Πανταζής 1, Κατράνας 10(1), Κωνσταντακόπουλος 4, Γκιζογιάννης 8(2), Κολώκας 4, Λόλας 17(1), Σιαμανδούρας, Ερεβμπεναζιε 2,Σκουλούδης 12, Μιλόσεβιτς 16(1)

Πανερυθραϊκός(Χουχούλης):
 Γεωργοπαπαδάκος 4(1), Γιαουρτόγλου 12(2), Καλλιανιώτης 4(1), Σπυρόπουλος 5, Προδρόμου 17(1), Μπάρδας 2, Γκαιντάσοβ 3, Σολωμός 8, Αντωνίου 8(2), Μπούσι, Κωτίδης, Καλούδας

Μεγάλη κίνηση Fair Play στο ντέρμπι Αρτεμησιακού - Γούβες

Είναι πολύ σημαντικές πολλές φορές κάποιες μικρές κινήσεις που συμβαίνουν στα γήπεδα και δείχνουν την διάθεση των ανθρώπων που εμπλέκονται, να γίνεται αυτή τους η ενασχόληση σε κλίμα αθλητικό.
Αυτή η κίνηση αποκτά ακόμα περισσότερο περιεχόμενο, όταν συμβαίνει με δυο ποδοσφαιρικές ομάδες που όχι μόνο είναι από γειτονικά χωριά, αλλά και βαθμολογικά, «κονταροχτυπιούνται».
Έτσι λοιπόν, στο πολύ σημαντικό ντέρμπι της περασμένης Κυριακής  μεταξύ «Αρτεμησιακού» και «Ευβοικού Γουβών», όταν ζητήσαμε από τις ομάδες να φωτογραφήσουμε τις ενδεκάδες, έκαναν μια κίνηση που έδειχνε την διάθεσή τους, την πρόθεση του, για «fair play». Παρατάχθηκαν όλοι οι παίκτες σε ένα σύνολο, σε ένα «σώμα», δείχνοντας πως δεν τους χωρίζει τίποτα, ανεξάρτητα με το οποιοδήποτε αποτέλεσμα θα είχε το παιχνίδι.
Εκείνοι, μετά το σφύριγμα της λήξης θα συνέχιζαν τις ζωές τους όπως και πριν.
Οι συνάδελφοι θα ξαναβρίσκονταν στις δουλειές τους, ο επαγγελματίας θα δεχόταν και πάλι τους πελάτες του στο μαγαζί του, τα φιλαράκια θα έπιναν το τσιπουράκι τους στην περιοχή τους.
Πρέπει να αναδυκνύονται τέτοιες κινήσεις και εμείς είμαστε εδω για να κάνουμε κάτι τέτοιο.
Πολλά μπράβο και στις δυο ομάδες που όχι μόνο έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, αλλά πάνω από όλα κράτησαν το παιχνίδι σε επίπεδο, άσχετα με την κρισημότητά του.
Και οι δυο ομάδες έχουν μεγάλη ιστορία πίσω τους και οι παίκτες τους φοράνε βαριά φανέλα. Με τέτοιες κινήσεις δείχνουν πως γνωρίζουν και σέβονται την ιστορία αυτή των ομάδων τους.

Και πάλι μπράβο….

Άνετη νίκη ο Αγ. Λουκάς: ( Δηλώσεις προπονητών)

Παίζοντας καλά στο Β' ημίχρονο ο Αγ. Λουκάς ξεπέρασε το εμπόδιο του ΑΟ Κονιστρών στο Δημ. γήπεδο Αγ. Λουκά.
Από το ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους απέναντι στην νεανική ομάδα των φιλοξενούμενων και στο 12' έχασαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν με τον Παναγιάρη που πλάσαρε από κοντά άουτ.
Στο 24' νέα μεγάλη ευκαιρία όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Παναγιάρη που εκτέλεσε ο ίδιος στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Για το επόμενο κι μέχρι το 45' η ομάδα των Κονιστρών ισορρόπησε αλλά χωρίς να είναι επικίνδυνη και στο 45' μια βαθιά μπαλιά στον Λάμπρου που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα ανοίγοντας το σκορ 1-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ενέβασαν ρυθμούς και άρχισαν να επιτίθενται κατά κύματα και στο 64' μετά από κόρνερ και ασθενή απόκρουση των αμυντικών των Κονιστρών ο Αντωνίου με δυνατό σουτ σημείωσε το 2-0.
Το τέλος του αγώνα επιφύλασσε το ωραιότερο γκολ που σημείωσε με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή ο Ξύγγης για να διαμορφώσει το τελικό 3-0
Ακούστε τις δηλώσεις των δύο προπονητών

Αγ Λουκάς: Γ Μπόκαρης
Αντώνενας, Γκάμπρι, Μαρίνος, Κουκουβάος, Αντώνενας Βαγγ, Γκαρούτσος( 82' Ξύγγης, Λάμπρου, Μεταξάς, Βασιλείου ( 67' Ζάνιος), Αντωνίου, Παναγιάρης ( 78' Ρονάλντο).

Α Κονιστρών: Τάσος Βέκιος
Μανέτας , Μιχαλομιχελάκης Αν του Γ,( 83'  Μιχαλομιχελάκης Ευαγγ. ) Μιχαλομιχελάκης Αρ, Κρινής, Χαϊράνης Αλκ ( 63' Πόγκας), Ρίγκος, Κατσής, Καποδίστριας ( 65' Πετρογιάννης Δ), Στρουμπούλης, Πετρογιάννης Ν, Χαϊράνης Ορ.

Τα συγχαρητήρια του μας είπε να μεταφέρουμε στο διαιτητικό τρίο ο Πρόεδρος του ΑΟ Κονιστρών κ. Βασίλης Βάρσος μετά το τέλος του αγώνα.

>

Επιλογή ποδοσφαιριστών Μικτών Περιφερειακών ομάδων Νέων & Παίδων

Μετά από εισήγηση του περιφερειακού προπονητή Παν. Τοκπασίδη οι ποδοσφαιριστές που επιλέχθηκαν να συγκροτήσουν τις Μικτές Περιφερειακές ομάδες Νέων και Παίδων για τους αγώνες της Τετάρτης 11/3/2015 Β' φάσης  είναι οι πάρα κάτω:

Η ώρα των αποτελεσμάτων 7/8/3 2015 (LIVE SCORE)