Ο Ελλήσποντος στους οκτώ του κυπέλλου

Με κύριο χαρακτηριστικό την βροχή και τον βαρύ αγωνιστικό χώρο ξεκίνησε ο αγώνας στην Ν Λάμψακο, αλλά δυνατά μπήκε  και ο Ελλήσποντος που προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Αυλίδα χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 5' με τον Στρατή που βρέθηκε τετ-ατέ απέναντι από τον γκολκίπερ της Αυλίδας αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει.
Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στο 11' όταν δυνατό σουτ απέκρουσε σωτήρια ο Σαλεμής σε κόρνερ.
Δυνατό για την συνέχεια το παιχνίδι με λίγες φάσεις μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά με δυο ευκαιρίες εκατέρωθεν, μια για τον Ελλήσποντο στο 38' και μια για την Αυλίδα στο 44' με τον Σέγκο που από πολύ κοντά πλάσαρε άουτ. Με το 0-0 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη κι ενώ η βροχή συνεχιζόταν η ομάδα του Ελλήσποντου ανέλαβε τον έλεγχο του κέντρου και κατάφερε στο 70' να ανοίξει το σκορ όταν στα καρέ της Αυλίδας επικράτησε σύγχυση και από κοντά ο Νικολάου την έσπρωξε στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.
Για το επόμενο δεκάλεπτο έγινε αγώνας κέντρου χωρίς απειλές για τις δυο εστίες με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται σωστά το υπέρ τους σκορ και μάλιστα στο 88' δυνατό σουτ του Στρατή έφυγε ελάχιστα άουτ.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Ελλήσποντου να πανηγυρίζουν την νίκη πρόκριση απέναντι σε μια ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας. 1-0 το τελικό σκορ και ο Ελλήσποντος στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ευβοίας.

Ευχαριστήριο Βυζαντίου Νέου Πύργου

Δεχθήκαμε ευζαριστήριο απο το ΒΥΖΑΝΤΙΟ Νέου Πύργου προς τον ΑΟ Αιδηψός που δημοσιεύουμε:
Θα θέλαμε εκ μέρους των παιχτών και της τεχνικής ηγεσίας της ομάδας μας να ευχαριστήσουμε την ομάδα τoυ Α.Ο ΑΙΔΗΨΟΥ και τον πρόεδρο της κύριο Σωκράτη Φωτου που μας φιλοξένησαν σήμερα στο γήπεδο τους για την σημερινή προπόνηση. Δυστυχώς εξαιτίας των καιρικών συνθηκών το γήπεδο μας στο Νέο Πύργο ήταν ακατάλληλο για προπόνηση οπότε στραφήκαμε για σήμερα στη λύση της Αιδηψού που λόγω πλαστικού χλοοτάπητα ήταν σαφώς σε πολύ καλύτερη κατάσταση από το δικό μας γήπεδο. Ζητούμε συγνώμη για την όποια αναστάτωση τυχόν προκαλέσαμε με την ξαφνική παρουσία μας και ευελπιστούμε στο μέλλον να ανταποδώσουμε την πάντα ευχάριστη φιλοξενία σας ..... Απο το Βυζαντιο Νεου Πυργου

"Μας κόστισε η αποβολή"

Μετά το τέλος του αγώνα κυπέλλου ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ηρακλή Ψαχνών οι δύο προπονητές έδωσαν το παρών στην συνέντευξη Τύπου.

Απο την πλευρά του Ηρακλή Ψαχνών μίλησε ο τεχνικός της ομάδας Γιώργος Κούτσης χαρακτηρίζοντας δίκαιη την ήττα από την ΑΕΚ, ενώ επίσης μίλησε και ο Άγγελος Σικαλιάς. Από την πλευρά της Κιτρινόμαυρης ΠΑΕ μίλησε ο Τραϊανός Δέλλας.

Αναλυτικά όσα δήλωσαν:

Τραϊανός Δέλλας, προπονητής ΑΕΚ: "Για εμάς αυτό το ματς ήταν πολύ σημαντικό, μπορεί το πρωτάθλημα να είναι πρώτος στόχος, αλλά και το Κύπελλο θέλει σοβαρότητα και πειθαρχία. Θέλουμε να προχωρήσουμε. Σήμερα σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς, είχαμε ισορροπία και στα δύο ημίχρονα, τα παιδιά προσπάθησαν πολύ. Τηρήσαμε κατά γράμμα ότι είχαμε πει. Είμαι χαρούμενος γιατί και οι πέντε αλλαγές ανταποκρίθηκαν, έχουμε δύσκολο εκτός έδρας ματς τώρα.

Μπορούσαμε και μεγαλύτερο σκορ αν ήμασταν πιο τυχεροί, αλλά είχαμε καλή εικόνα γενικά. Νομίζω ότι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, είχαμε διάρκεια, φάσεις και αυτό θέλει να βλέπει ο κόσμος. Όσο περνάνε τα παιχνίδια, θα βρίσκονται οι παίκτες μεταξύ τους"

Γιώργος Κούτσης, προπονητής Ηρακλή Ψαχνών: "Με αυτό το αποτέλεσμα αποχαιρετάμε το κύπελλο. Είναι ένα αποτέλεσμα που μας δεν μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε στην επόμενη φάση. Πέραν του αποτελέσματος, μας κόστισε η αποβολή, διότι χάνουμε έναν πολύτιμο παίκτη. Όσον αφορά το παιχνίδι, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη. Άξιζε τη νίκη.

Εμείς δυστυχώς δεν καταφέραμε να απειλήσουμε εκτός από μια – δύο φορές. Είμαστε υποχρεωμένοι να δούμε τα λάθη μας. Τώρα η προσοχή μας πάει στο πρωτάθλημα. Θέλω να ευχηθώ μέσα από την καρδιά μου καλή συνέχεια στην ΑΕΚ και τον Τραϊανό και οι στόχοι που έχουν θέσει να πραγματοποιηθούν."

Ο Άγγελος Σικαλιάς δήλωσε: "Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι. Μας πίεσε. Καταφέραμε να κρατήσουμε το μηδέν μέχρι το 40'. Καθόρισε το ματς αυτό το γκολ. Μετά δεχθήκαμε την αποβολή, δεν ξέρω αν ήταν όμως. Δεν είδα τη φάση. Μετά κλειστήκαμε πίσω. Κοιτάμε τώρα το επόμενο ματς στην Κρήτη και καλή συνέχεια στην ΑΕΚ"

2η αγωνιστική 31 Οκτωβρίου
Πολύγωνο - Κάρυστος             (Γουδί 21:45)
5η αγωνιστική 1 Νοεμβρίου
Σχ. Μωραϊτη – ΟΠΕΧ        ( Πολιτείας 19:00)
Κολλέγιο – ΑΕΚ 2
Κηφισιά - Σπάτα
Πανερυθραϊκός - Φοίβος
Πρωτάθλημα Κορασίδων
Α' όμιλος 5η αγωνιστική 2 Νοεμβρίου
Κολλέγιο – ΟΠΕ Χαλκίδας            (Κολεγίου 12:00)
Νίκη Αμαρουσίου – Ηρακλής Χαλκ   ( Αμαρ. 19:15)
Πανελλήνιος – Σχ. Μωραϊτη
Νηαρ Ηστ – ΟΠΕΧ                 (Καισαριανή 21:00)

Δυστυχώς αποκλείστηκε!

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδας ο Ηρακλής Ψαχνών έδωσε ίσως τον πιο ιστορικό αγώνα στην μέχρι τώρα ιστορία του, απέναντι στην ομάδα της ΑΕΚ.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ηρακλή δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΚ είχε επιβάλει τον ρυθμό της απο τα πρώτα λεπτά, αλλά απειλούσε κυρίως με στημένες φάσεις, ενώ απο την άλλη πλευρά, ο Ηρακλή εκτός κάποιων μεμονωμένων στιγμών δεν κατάφερε να πέρασει το κέντρο. Χαρακτηριστικό γεγονός οι 18 τελικές της ΑΕΚ και καμία του Ηρακλή.

Το ματς

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε μόλις στο 5' όταν έπειτα φάουλ του Κορδέρο, ο Μανιάτης έδιωξε πολύ ωραία σε κόρνερ για να γλυτώσει τα χειρότερα. Στο 15' ο Ζόρις πέρασε πολύ ωραία απο αριστερά, την μπάλα στον Μπαρμπόσα όπου ο τελευταίος έστειλε την μπάλα ψηλά αούτ.

Στο 21' σε μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ντακόλ λίγο έξω απο την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 27' ο Μπακάκης έκανε την σέντρα αλλά η κεφαλιά του Μπαρμπόσα πέρασε μόλις άουτ. Στο 31' μια καλή φάση για την ΑΕΚ. Σε μια φάση διαρκείας ο Μπαρμπόσα έβγαλε πολύ ωραία σέντρα στον Ντακόλ στο δεύτερο δοκάρι, πιάνει την κεφαλιά αλλα ο Μανιάτης πιάνει όσο χρειάζεται την μπάλα και την στέλνει κόρνερ.

Στο 36' καταπληκτική σέντρα απο τον Μπακάκη ο Ζόριτς πιάνει μια πολύ ωραία κεφαλιά αλλά ο Μανιάτης απογειώνεται στο Γ' και διώχνει σε κόρνερ. Στο 39' ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε φάουλ απο αριστερά, προβολή του Σαρρή απο κοντα και η μπάλα πάει στο δοκάρι της εστίας του Μανιάτη.

Το γκόλ για την ΑΕΚ ήρε στο 42' έπειτα απο στρώσιμο του Ντακόλ στον Κορδέρο ο οποίος έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μανιάτη.

΄Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την ΑΕΚ να χάνει τις ευκαιρίες και με τον Ηρακλή να μην μπορεί να βγεί απο τα καρέ του.

Στο 48' ο Ηρακλής είχε μια πολύ καλή ευκαρια όταν μετά από λανθασμένη απόκρουση του Κολοβέτσιου, ο Λόμπα έπιασε ένα σουτ έξω απ' την περιοχή κι έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι! Στο 55' μετά από ωραία σέντρα του Ρόβα από δεξιά, ο Ζόριτς έπιασε σκαστή κεφαλιά από κοντά, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μανιάτη!

Στο 58' ο Μπαρμπόσα έκανε ένα σόλο από τον άξονα, ξεπέρασε δυο αντιπάλους και όταν μαρκαρίστηκε από τον Παληγεώργο έπεσε, κερδίζοντας ένα πολύ αυστηρό πέναλτι. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος, ο οποιος τελικά έχασε το πεναλτι.

Στο 66' η ομάδα της ΑΕΚ έκανε το 2-0 όταν έπειτα από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα από δεξιά, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μανιάτη!

Στο 79' ήρθε και το 3ο γκολ για την ΑΕΚ, όταν μετά από κλέψιμο του Αραβίδη και ωραία πάσα του Ντακόλ, ο Μπακάκης μπήκε από δεξιά στην περιοχή και πλάσαρε υποδειγματικά στην απέναντι γωνία!

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος (69' Φαγιέ), Σαρρής, Γροντής, Ρόβας, Κορδέρο (56' Μάνταλος), Πλατέλλας, Ζόριτς, Μπαρμπόσα (76' Αραβίδης), Ντακόλ.

Στον πάγκο: Καραγκιολίδης, Γεωργέας, Ντούνης, Σβάρνας.

Ηρακλής Ψαχνών (Γ. Κούτσης): Μανιάτης, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος (61' Κοτίτσας), Παπαδόπουλος, Παληγεώργος, Γκεμίσης, Λόμπα (67' Δηλαβέρης), Φλίγκος (72' Σικαλιάς), Γουόρντεν, Ποσίνκοβιτς, Ραπτάκης.

Στον πάγκο: Αγγελόπουλος, Κόσουτιτς, Πατσατζόγλου, Τσιμόντζι

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δ. Αττικής) Βοηθοί: Παπανικολάου (Κορινθίας), Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας) Τσιαμούρης (Πειραιά)

Τουρνουά με άρωμα γυναίκας στην Ιστιαία

Την Κυριακή το μεσημέρι στις 3.00, βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Ιστιαίας οι μοναδικές γυναικείες ομάδες της Εύβοιας.
"Κονταροχτυπήθηκαν" λοιπόν οι Βορειοευβοιωτισες 'Αρτέμιδες¨ με τις "Αβαντιδες" Χαλκίδας σε ένα παιχνίδι με... άρωμα γυναίκας !!!

Οι σκόρερ του ΑΟ Αιδηψού

ΑΟ Χαλκίς-Ταμυναϊκός με εικόνα & Βίντεο

Τώρα άντε πάλι από την αρχή

Δεν προλάβανε να χαρούν οι ομάδες τους προβολείς στα Πάρκο Του Λαού, αφού θα τους βόλευε να κάνουν και βραδινές προπονήσεις και κάποιοι γνωστοί - άγνωστοι έκλεψαν τα καλώδια .
Αφού προσπάθησαν να σκάψουν και να ξηλώσουν τα καλώδια που πάνε στους πυλώνες και αφού δεν τα κατάφεραν , δεν τα παράτησαν και μπήκαν στον χώρο που βρίσκεται η κεντρική μονάδα του ρεύματος και ξήλωσαν όλα τα καλώδια. Τώρα άντε πάλι από την αρχή να περιμένουμε πότε θα αποκατασταθούν οι ζημίες.  Πάντως χρειάζεται και μια φύλαξη στον χώρο γενικά,, γιατί θα υπάρχουν
συχνά τέτοια φαινόμενα .

Δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του ΟΠΕΧ

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του ΟΠΕΧ απέναντι στον Γ.Σ. Κορωπίου και έχασε 1 - 3 σετ.
Το Κορωπί προηγήθηκε με 2-0 σετ, ενώ τα κορίτσια του ΟΠΕΧ κατάφεραν να πάρουν το τρίτο σετ και να μειώσουν σε 2-1 αλλά το τέταρτο σετ το πήρε η ομάδα του Κορωπίου και ταυτόχρονα και την νίκη με 3-2
Τα σετ (14 - 25)    (23 - 25)   (25 - 19)   (22 - 25)

ΟΠΕΧ  (  Ιορδανίδου )
  Αργύρη - Λύκου - Αντωνίου - Μιχαλιά - Θεοδώρου - Λαγού - Λαφαζάνη - Λύκου Σ. - Γεωργαντά - Βούλγαρη - Παπαθανασίου - Αδάμ

Αναστάτωση στον ΗΡΑ

Αναστάτωση επικρατεί στις τάξεις του Ηρακλή Ψαχνών λίγο πριν την αναμέτρηση με την ΑΕΚ στο Κύπελλο την Τρίτη (28/10). Οι Ευβοιώτες ολοκληρώνουν την προετοιμασία τους με τα προβλήματα να μην είναι μόνο αγωνιστικά αλλά και στον τομέα της συμπεριφοράς των παικτών. Συγκεκριμένα, για πειθαρχικά παραπτώματα κλήθηκαν σε απολογία ενώπιον της διοίκησης τέσσερις ποδοσφαιριστές. Εξηγήσεις λοιπόν θα δώσει ο Ράντι, που φέρεται να είχε λεκτικό επεισόδιο με τον γενικό αρχηγό της ομάδας Κώστα Γκαλούφα, καθώς και οι Χατζηστάμου, Νάκας, Πολίτης που φέρονται να έχουν παραβιάσει το ωράριο. Επίσης, σε ό,τι έχει να κάνει με το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, υπάρχει αγωνία για την περίπτωση του Τσιμόντζι η συμμετοχή του οποίου θα κριθεί ανήμερα του αγώνα, που θα γίνει γνωστή και η αποστολή. Τέλος, δεδομένες είναι οι απουσίες των Βασίλη και Χρήστου Πατσατζόγλου αλλά και του Μελίσσα που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών
πηγή:onsports

Ο Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ στην αιμοδοσία

Ο Α.Ο. ΑΙΔΗΨΟΣ στην αιμοδοσία που διοργάνωσε ο Σύλλογος Εθελοντικής Αιμοδοσίας ΑΚΕΣΩ στις 26/10/2014  στο Κτίριο Ε.Ο.Τ. Λουτρά Αιδηψού

ΑΕ Ληλαντίου: Δελτίο τύπου

Α.Ο. ΚΟΣΚΙΝΩΝ  -  Α.Ε.ΛΗΛΑΝΤΙΟΥ 2 - 1
 Σε ένα αγώνα που η ομάδα μας είχε πολύ καλή απόδοση και με το σκορ υπέρ μέχρι το 81΄, κατάφερε στις καθυστερήσεις του αγώνα να ηττηθεί  με 2-1.
Η  ομάδα των Κοσκίνων και με την βοήθεια του διαιτητή κ. Χουλιάρα ( απέβαλε εντελώς άδικα με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μπούρικα στο 90΄), κατάφερε να σημειώσει το δεύτερο γκολ με τον Πηλιχό στο 92΄.
Η ομάδα μας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τον Μπαλόζι 19΄και έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο  γκολ σε άλλες δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως αποτέλεσμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας με καλή κυκλοφορία έλεγχε το παιχνίδι αλλά στο 81΄ η ομάδα των Κοσκίνων με τον Μπίμπη έφερε τον αγώνα στα ίσα. Το γκολ αυτό έδωσε στην γηπεδούχο ομάδα άλλο αέρα πίεσε την ομάδα μας και με την βοήθεια του κ. Χουλιάρα (αποβολή Μπούρικα), σημείωσε στης καθυστερήσεις με τον Πηλιχό το δεύτερο γκολ το οποίο έδωσε και την νίκη στην ομάδα του.
Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι στο 94΄πήρε κόκκινη κάρτα και ο Τσαρούμης των γηπεδούχων για επικίνδυνο παίξιμο, και στο σφύριγμα της λήξης είχαμε και την κόκκινη στον Δημολιάνη Ταξ. που  ειρωνεύθηκε τον διαιτητή ο οποίος κατάφερε με της αποφάσεις του στο τέλος να έχουν παράπονα και οι δύο ομάδες.
 Με λάθη   η διαιτησία των κ.κ.  Χουλιάρα Φεργάδη και Μούντριχα.