Εινε στα γραφεία της ΕΣΠΑΑ η κλήρωση του κυπέλλου Ανδρών με τις συναντήσεις της 3ης αγωνιστικής στην Α φάση.
Μαρκόπουλο - Ιωνικός
ΟΠΕΧ - Ζωγράφου
Γέρακας - Πολιτεία

Νέα νίκη για τους παλαίμαχους Αιδηψού

Νέα νίκη για τους παλαίμαχους Αιδηψού την Τρίτη 14-10-14. Στο γήπεδο Αιδηψού υποδέχτηκαν την ομάδα του Α.Ο. Βουτά.

Αν και οι παλαίμαχοι δεν ήταν σε καλή ημέρα, κατόρθωσαν να επιβληθούν με σκορ 4-2.
Το αποτέλεσμα έχει σημασία και αξία, διότι οι παλαίμαχοι δεν έχουν αντίπαλους της ίδιας ηλικίας.
Ο Α.Ο.Βουτάς συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας έχοντας όντως αρκετά νεανική ομάδα σε σχέση με τους παλαίμαχους.
Σκόρερ για τους παλαίμαχους: Φώτου Σ. (2), Αρετσίνης Β. (1), Ποζαμπαλίδης Σ. (1)

Νίκη για τον ΟΠΕΧ στα Μελίσσια

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα της τοπικής κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑ ο ΟΠΕΧ ο οποίος στα Μελίσσια μετά από μάχη κέρδισε τον Φοίβο με 3-2. Η ομάδα του Φοίβου δύο φορές πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά τα κορίτσια του ΟΠΕΧ είχαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν και να πάρουν στο τάϊ μπρέϊκ τη δύσκολη νίκη.
Τα σετ: (25-23), (23-25), (25-15), (21-25), &(10-15)

ΟΠΕΧ: Σοφία Ιορδανίδου
Βούλγαρη, Γεωργαντά, Λαφαζάνη, Αδάμ, Αντωνίου Α,Λύκου Εβ, Λαγού, Λύκου Σ, Καραντωνια, Παπαθανασίου, Μιχαλιά, Αργύρη.

Μετά τον αγώνα η κόουτς Σοφία Ιορδανίδου δήλωσε:
Ήταν δύσκολη η νίκη της πρεμιέρας και μάλιστα σε εκτός έδρας παιχνίδι, αλλά δίκαιη σύμφωνα με την απόδοση της ομάδας η οποία αγωνίστηκε με ψυχή και πάθος. Είμαστε νέα ομάδα, εντελώς διαφορετική από πέρυσι και πρέπει να δουλέψουμε πολύ για να έχουμε θετικά αποτελέσματα. Θέλω να πιστεύω ότι μέσα από την δουλειά θα ανταμειφθούν οι προσπάθειες των Αθλητριών της ομάδας μας.
2 - 3

Την Δευτέρα στις 21:00 στο κλειστό Μ. Μερκούρη στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος θα υποδεχθεί το Κορωπί.

Όλη η Ελλάδα τράβηξε κουπί

Μια πραγματική γιορτή του ναυταθλητισμού για την Χαλκίδα ήταν οι αγώνες Κανόε-Καγιάκ Ήρεμων Νερών που διοργανώθηκαν από τον Ν.Ο. Χαλκίδας την Κυριακή 19/10/2014 στο βόρειο λιμένα της πόλης, στο κρηπίδωμα. Πλήθος αθλητών, πάνω από 300 συνολικά, από 17 σωματεία συνέρευσαν για να αγωνιστούν ενώ πλήθος κόσμου παρακολούθησε τις προσπάθειες τους παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες. Καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας έπνεαν ισχυροί άνεμοι, γεγονός που δυσκόλεψε αρκετά την προσπάθεια των αθλητών που συμμετείχαν. Παρά τις αντιξοότητες, ο Ναυτικός Όμιλος Χαλκίδας και το Kayak Greece, συνδιοργανωτής των αγώνων, κατάφεραν να φέρουν εις πέρας τους αγώνες, με γνώμονα πάντα την ασφαλή διεξαγωγή τους.
Ο Ναυτικός Όμιλος Χαλκίδας ήταν εξαιρετικός οικοδεσπότης, όπως και σε όλους τους προηγούμενους αγώνες Κανόε-Καγιάκ που έχει διοργανώσει, και αυτό φάνηκε και από την αποδοχή που είχε από τα σωματεία που δήλωσαν συμμετοχή στους αγώνες. Αν το επέτρεπαν οι καιρικές συνθήκες, σήμερα θα μιλούσαμε ίσως για τον κορυφαίο αγώνα Κανόε-Καγιάκ που έχει διεξαχθεί, εκτός πανελληνίου πρωταθλήματος, μιας και η Χαλκίδα αποτελεί την ιδανικότερη τοποθεσία για το άθλημα του Κανόε-Καγιάκ.
ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΡΑΒΗΞΕ ΚΟΥΠΙ. Με το σύνθημα "Τέσσερις Πόλεις, Μια Διοργάνωση, Ένα όραμα", το Κανόε-Καγιάκ ταξιδέψε σε τέσσερις πανέμορφες ελληνικές πόλεις με τελικό προορισμό τη Χαλκίδα, και προσέφερε μοναδικές στιγμές και συγκινήσεις στους αθλητές που συμμετείχαν αλλά και στο κοινό που τους παρακολούθησε.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ναυτικός Όμιλος Χαλκίδας για ακόμα μία φορά πρωταγωνίστησε καθώς κατέκτησε συνολικά 13 μετάλλια, εκ των οποίων ήταν 6 χρυσά, 3 ασημένια και 4 χάλκινα

Φαλτάκας Ορέστης- Μεταξάς Χρήστος

Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Δήμαρχο Χαλκιδέων κ. Παγώνη Χρήστο και την πρόεδρο του ΔΟΑΠΠΕΧ κα. Ζλακώνη Λίλιαν για την βοήθεια που μας παρείχαν σε ότι χρειαστήκαμε, τον πρόεδρο του λιμενικού ταμείου κ. Τσέργα Αθανάσιο για την παραχώρηση των χώρων ευθύνης του καθώς και τους υποστηρικτές του τμήματος μας.
Οι προπονήσεις και τα μαθήματα του τμήματος συνεχίζονται καθημερινά εκτός Κυριακής. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στον προπονητή του τμήματος κ. Κιαπέκο Θεόδωρο στις εγκαταστάσεις του τμήματος, στο κρηπίδωμα Χαλκίδας.
Η εφορία Κανόε-Καγιάκ

Παραδόθηκε το ιατρείο στο γήπεδο Ιστιαίας

Ένα βήμα προς την πλήρη νομιμοποίησή του έγινε στο Δημοτικό Γήπεδο Ιστιαίας πριν τον αγώνα της "Ακαδημίας Ιστιαίας"  με τους Παπάδες, το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2014.
Εκεί, πριν την έναρξη του αγώνα, η κ. Αργυρώ Αράπογλου (πρώην Αντιδήμαρχος Οικονομικών - Πρόεδρος Νομικού Προσώπου Δημοσίου Δικαίου «κοινωνική μέριμνα και αλληλεγγύη, παιδεία, αθλητισμός») παρέδωσε τα κλειδιά του μόλις ολοκληρωμένου Ιατρείου του γηπέδου, στην υπεύθυνη γιατρό του παιχνιδιού Βάσω Κοντζιά και στους αρμόδιους της «Ακαδημίας».
Το ιατρείο έχει εξοπλισθεί όπως προβλέπεται με ιατροφαρμακευτικό υλικό αλλά έχει ψυγείο, φορείο και κρεβάτι παροχής πρώτων βοηθειών.
Το λόγου το αληθές δείχνουν και οι φωτογραφίες που πήραμε από το νέο Ιατρείο του Γηπέδου Ιστιαίας.

Μεγάλη νίκη του Βυζαντίου 7-0 τους Μυρμιδόνες

Σε ένα εύκολο αγώνα το «Βυζάντιο Νέου Πύργου» χόρτασε με γκολ τους αντιπάλους του αλλά και τους φιλάθλους του, αφού μέσα στην έδρα του πέτυχε το  ευρύτατο 7 – 0 επί των «Μυρμιδόνων Κερασιάς».

Τα τέσσερα πρώτα γκολ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους από τους Ρούσεβ, Τριανταφύλλου, Νικολέρη και Χουβαρδά.
Στο δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώθηκε η νίκη των γηπεδούχων με άλλα τρία γκολ, από τους Χουβαρδά, Αλεξίου και Σουρίλα.

Οι αγώνες του Σύλλα την Κυριακή 19-10-2014

1. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ   ΕΣΚΑΣΕ
Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ   - ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 41-25

Εύκολη νίκη για τις Νεάνιδες  του Σύλλα στην Αιδηψό  απέναντι στη αξιόμαχη ομάδα του  Μάκαρου  Άμφισσας . Παίζοντας ουσιαστικά  2 περιόδους καλό μπάσκετ τα κορίτσια του Μάκη Φώτου νίκησαν εύκολα το Μάκαρο.
Δεκάλεπτα: 17-0, 10 -9, 11-4, 3-12
Διατητές : Μαμασούκα , Βαρσαμάς
Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ Αιδηψού:  (Φώτου ) Παπαθανασίου,  Βρυνιώτη 6, Χατζή, Αγαπητού 6, Καπελλαρή 4, Καβαράκα 2, Μηλοπούλου 6, Μελίδη 10, Δεσκουλιδη 3, Μαστρογιαννοπούλου, Μαρούλα 6, Προδρομίτη  2
ΜΑΚΑΡΟΣ ΜΑΦΙΣΣΑΣ : (Φαρόπουλος) Βαρκούτα 10, Σκορλέτου 2, Καρβούνη, Τσιντάβη, Καρδάση 5, Καραηλίθα, Μαχαιρά, Σπανοπούλου 3, Λιάση 2, Ψαθά, Μαρώση

2. ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ  ΕΣΚΑΣΕ

Σ.Κ.ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ – ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 54-64

Δύσκολη νίκη για την ομάδα του Λοκρού μέσα στην έδρα του Σύλλα. Με περισσότερες επιλογές οι παίχτες του Λοκρού  κατάφεραν αν υποτάξουν τους ανανεωμένους  εφήβους του Σύλλα , που  έχασαν εύκολα καλάθια και έτσι δεν απέφυγαν την ήττα.  Η εμφάνιση πάντως του Σύλλα ήταν πολύ καλή και ο αγώνας πολύ ενδιαφέρων.

Δεκάλεπτα 13-10, 6-16, 16-22, 19-16
Σ.Κ. ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ (Φώτου) : Γεωργόπουλος 2, Αγαπητός, Μαυροζούμης Στ 29, Παπαγεωργίου 8, Μπούφης 2, Παπασταμάτης, Χράπαλος 6, Λυκάκης, Σούρας 6 (2), Μαμάνης, Αγκόλι, Αθανασίου
Λοκρός  Αταλάντης (Καρατράντος) Θεοφανόπουλος, Αγγελής 11, Ράλλης, Πρεφάντης 20, Πέτρου, Μπούτσικας 1, Θεοφανόπουλος  Λ 26, Παγώνης 4, Χόντος

Συναυλία για τον μικρό Γιάννη - Μάριο

Συνέντευξη με τον Δ. Ζουπανιώτη

Για την νέα του ομάδα, για τις Ακαδημίες μίλησε στο Ράδιο Ιστιαία 100.4 στην εκπομπή του Χρήστου Μπεκιάρη ο Δημ. Ζουπανιώτης που σχολίασε και το πρωτάθλημα που συμμετέχει η ομάδα του.
Ακούστε τι είπε ο Δ. Ζουπανιώτης στον Χρήστο Μπεκιάρη

Αναδημοσίευση: Α.Ο. Ευβοϊκός Γουβών.

Με μία νίκη και μία ήττα τελείωσε η εβδομάδα για την ομάδα μας.Την Τετάρτη ηττήθηκε με 1-2 από την δυνατή ΑΕΚ Χαλκίδος σε ενα ματς που οι γηπεδούχοι εκφράζουν παράπονα από την διαιτησία για πολλές φάσεις με αποκορύφωμα το πέναλτι που δεν δόθηκε.
Σήμερα στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος έκανε ''πάρτυ'' απέναντι στην ομάδα του Ερμή Ροβιών με σκορ 6-0.Η τριπλέτα των Ιωσήφ,Τουρέ και Βούλγαρη βρίσκεται σε δαιμονιώδη φορμα με τον πρώτο να σημειώνει χατ τρικ τον δεύτερο ενα και τον τρίτο δύο γκολ.Ο Βούλγαρης με τον Τρίγκα συνθέτουν ένα γρανιτένιο κέντρο αμύνης με αποτέλεσμα να κρατήσουν το μηδέν.Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα και πάμε δυνατά για την επόμενη αγωνιστική!!!!

Απο το FB

Στους οκτώ του κυπέλλου ανδρών ο ΟΠΕΧ

Η ομάα ανδρών του ΟΠΕΧ κέρδισε στο ΜΕΤΣ με 3-0 τον Εθνικό Γ.Σ και προκρίθηκε στους οκτώ του κυπέλλου ΕΣΠΑΑΑ
Εθνικός - ΟΠΕΧ  0-3
Τα σετ: (18-25(17-25) (19-25)
ΟΠΕΧ: (Χ. Αδάμ)
Μάρκου, Βαχαβιόλος, Σφυρίδης, Μπελίτσος, Δράκος, Συνοδης, Σπύρου, Κοντουλης, Κοντσιλίδης, Χουστουλάκης, Τριμιτζιος, Ρουσσόπουλος Φ.

Στην κλήρωση του κυπέλλου θα μπουν: ΟΠΕΧ, Ιωνικός, Γκράβα, Ζωγράφου, Γέρακας, Φοίβος Μελισσίων, και οι νικητές των συναντήσεων ΑΟΝ Βύρωνος -Πολιτεία, και Μαρκόπουλου - ΠΑΟ Κουκακίου που γίνονται σήμερα στις 21:30.

_ Το Πρωτάθλημα της τοπικής κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ ξεκινάει σήμερα και ο ΟΠΕΧστις 21:30 στο κλειστό του Λυκείου Μελισσίων θα αντιμετωπίσει τον Φοίβο.

_ Τις ήττες γνώρισαν οι μικρές ομάδες του ΟΠΕΧ παίδων και κορασίδων οι οποίες αγωνίστηκαν στα αντίστοιχα πρωταθλήματα.
Στους παίδες για την 3η αγωνιστική Πανερυθραϊκός- ΟΠΕΧ 3-0 και στις κορασίδες Χαλάνδρι - ΟΠΕΧ 3-1

Απέδρασε με το διπλό

Τους πρώτους βαθμούς στην φετινή λίγκα κατέκτησε ο Άρης με το διπλό που πέτυχε στην Λίμνη. Ένα παιχνίδι που άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους καθώς δεκαπέντε λεπτά πριν το εναρκτήριο λάκτισμα τραυματίζεται ο Αλοϊζος και αναγκάζει τον προπονητή του να κάνει αλλαγή πλάνων. Στην αντίπερα όχθη για τους γηπεδούχους απουσίαζε το φορ της ομάδας ο Σωτήρης Μακρής.

Με την έναρξη του παιχνιδιού η ατυχία χτύπησε για δεύτερη φορά τους κιτρινόμαυρους καθώς ο ολυμπιακός με την πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Άρη και μετά απο σέντρα απο τα δεξιά του Βασιλείου και καθώς ο κιπερ του Άρη βγήκε να καθαρίσει την φάση και να μαζέψει την μπάλα έφαγε μια κλωτσιά στο κεφάλι, όπου αυτό του κόστισε την συμμετοχή του στο υπόλοιπο του παιχνιδιού αποφεύγοντας τα χειρότερα για την υγεία του Σταματίου. Την θέση του κάτω απο τα γκολποστ πήρε ο Μαλάμος.

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην κιτρινόμαυρη άμυνα είτε με τον Αλεξίου είτε με τον Γιαννακούλα,η κυριαρχία αυτή εξαργυρώθηκε με γκολ στο 38 μετά απο προσωπική ενέργεια απο τον Βαλάντη Αλέξιου καθώς με ωραίο σουτ έξω απο την μεγάλη έγραψε το 1-0.Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια μετά απο αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κωσταντού απο τα 35 και βάλε μέτρα και κάπως έτσι πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης δεν είχαμε κάποιες αξιοσημείωτες φάσεις, στο 70 ο Αλεξίου έκανε δυο τα τέρματα για την ομάδα του και δεύτερο προσωπικό του με άπιαστη κεφαλιά μετά απο σέντρα του Καταραχιά, ο Άρης είχε και πάλι την απάντηση του έτοιμη καθώς ο Ρούσσος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 2-2 στο 83 το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στους κίτρινους και οχτώ λεπτά αργότερα η δεύτερη χρησή αλλαγή του Άρη ο Σταθαράς έγραψε το 2-3 όπου έμελλε να είναι και τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Ολυμπιακός Λίμνης: Παπαδήμος, Ευσταθίου, Αγέτι, Στέφος, Καψάλας, Καταραχιάς Μαναρίτσας, Βασιλείου, Αργυροπαίς, Αλεξίου, Γιαννακούλας

Α.Ο.Άρης Αγίας Άννας: Σταματίου(5’ Μαλάμος), Γιαβάσης, Κωσταντός, Αλμπάνης, Σκοπελίτης, Καρατζάς, Τσακνάκης(72’ Ρούσσος), Κομποθανάσης(78’ Σταθαράς), Γκογκομήτρος, Δημήτραινας, Τσακλάνος