Αναδημοσίευση: Α.Ο. Ευβοϊκός Γουβών.

Με μία νίκη και μία ήττα τελείωσε η εβδομάδα για την ομάδα μας.Την Τετάρτη ηττήθηκε με 1-2 από την δυνατή ΑΕΚ Χαλκίδος σε ενα ματς που οι γηπεδούχοι εκφράζουν παράπονα από την διαιτησία για πολλές φάσεις με αποκορύφωμα το πέναλτι που δεν δόθηκε.
Σήμερα στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος έκανε ''πάρτυ'' απέναντι στην ομάδα του Ερμή Ροβιών με σκορ 6-0.Η τριπλέτα των Ιωσήφ,Τουρέ και Βούλγαρη βρίσκεται σε δαιμονιώδη φορμα με τον πρώτο να σημειώνει χατ τρικ τον δεύτερο ενα και τον τρίτο δύο γκολ.Ο Βούλγαρης με τον Τρίγκα συνθέτουν ένα γρανιτένιο κέντρο αμύνης με αποτέλεσμα να κρατήσουν το μηδέν.Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα και πάμε δυνατά για την επόμενη αγωνιστική!!!!

Απο το FB

Στους οκτώ του κυπέλλου ανδρών ο ΟΠΕΧ

Η ομάα ανδρών του ΟΠΕΧ κέρδισε στο ΜΕΤΣ με 3-0 τον Εθνικό Γ.Σ και προκρίθηκε στους οκτώ του κυπέλλου ΕΣΠΑΑΑ
Εθνικός - ΟΠΕΧ  0-3
Τα σετ: (18-25(17-25) (19-25)
ΟΠΕΧ: (Χ. Αδάμ)
Μάρκου, Βαχαβιόλος, Σφυρίδης, Μπελίτσος, Δράκος, Συνοδης, Σπύρου, Κοντουλης, Κοντσιλίδης, Χουστουλάκης, Τριμιτζιος, Ρουσσόπουλος Φ.

Στην κλήρωση του κυπέλλου θα μπουν: ΟΠΕΧ, Ιωνικός, Γκράβα, Ζωγράφου, Γέρακας, Φοίβος Μελισσίων, και οι νικητές των συναντήσεων ΑΟΝ Βύρωνος -Πολιτεία, και Μαρκόπουλου - ΠΑΟ Κουκακίου που γίνονται σήμερα στις 21:30.

_ Το Πρωτάθλημα της τοπικής κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ ξεκινάει σήμερα και ο ΟΠΕΧστις 21:30 στο κλειστό του Λυκείου Μελισσίων θα αντιμετωπίσει τον Φοίβο.

_ Τις ήττες γνώρισαν οι μικρές ομάδες του ΟΠΕΧ παίδων και κορασίδων οι οποίες αγωνίστηκαν στα αντίστοιχα πρωταθλήματα.
Στους παίδες για την 3η αγωνιστική Πανερυθραϊκός- ΟΠΕΧ 3-0 και στις κορασίδες Χαλάνδρι - ΟΠΕΧ 3-1

Απέδρασε με το διπλό

Τους πρώτους βαθμούς στην φετινή λίγκα κατέκτησε ο Άρης με το διπλό που πέτυχε στην Λίμνη. Ένα παιχνίδι που άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους καθώς δεκαπέντε λεπτά πριν το εναρκτήριο λάκτισμα τραυματίζεται ο Αλοϊζος και αναγκάζει τον προπονητή του να κάνει αλλαγή πλάνων. Στην αντίπερα όχθη για τους γηπεδούχους απουσίαζε το φορ της ομάδας ο Σωτήρης Μακρής.

Με την έναρξη του παιχνιδιού η ατυχία χτύπησε για δεύτερη φορά τους κιτρινόμαυρους καθώς ο ολυμπιακός με την πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Άρη και μετά απο σέντρα απο τα δεξιά του Βασιλείου και καθώς ο κιπερ του Άρη βγήκε να καθαρίσει την φάση και να μαζέψει την μπάλα έφαγε μια κλωτσιά στο κεφάλι, όπου αυτό του κόστισε την συμμετοχή του στο υπόλοιπο του παιχνιδιού αποφεύγοντας τα χειρότερα για την υγεία του Σταματίου. Την θέση του κάτω απο τα γκολποστ πήρε ο Μαλάμος.

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην κιτρινόμαυρη άμυνα είτε με τον Αλεξίου είτε με τον Γιαννακούλα,η κυριαρχία αυτή εξαργυρώθηκε με γκολ στο 38 μετά απο προσωπική ενέργεια απο τον Βαλάντη Αλέξιου καθώς με ωραίο σουτ έξω απο την μεγάλη έγραψε το 1-0.Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια μετά απο αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κωσταντού απο τα 35 και βάλε μέτρα και κάπως έτσι πήγαν οι ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης δεν είχαμε κάποιες αξιοσημείωτες φάσεις, στο 70 ο Αλεξίου έκανε δυο τα τέρματα για την ομάδα του και δεύτερο προσωπικό του με άπιαστη κεφαλιά μετά απο σέντρα του Καταραχιά, ο Άρης είχε και πάλι την απάντηση του έτοιμη καθώς ο Ρούσσος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έκανε το 2-2 στο 83 το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογικό αβαντάζ στους κίτρινους και οχτώ λεπτά αργότερα η δεύτερη χρησή αλλαγή του Άρη ο Σταθαράς έγραψε το 2-3 όπου έμελλε να είναι και τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Ολυμπιακός Λίμνης: Παπαδήμος, Ευσταθίου, Αγέτι, Στέφος, Καψάλας, Καταραχιάς Μαναρίτσας, Βασιλείου, Αργυροπαίς, Αλεξίου, Γιαννακούλας

Α.Ο.Άρης Αγίας Άννας: Σταματίου(5’ Μαλάμος), Γιαβάσης, Κωσταντός, Αλμπάνης, Σκοπελίτης, Καρατζάς, Τσακνάκης(72’ Ρούσσος), Κομποθανάσης(78’ Σταθαράς), Γκογκομήτρος, Δημήτραινας, Τσακλάνος

Καλό θέαμα στο Εθν. Στάδιο Χαλκίδας

Καλό θέμα πρόσφεραν ο Ολυμπιακός Χαλκίδας που αντιμετώπησε τον Παντριαδικό και πήρε την νίκ με 2-1. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους αλλά δυο λεπτά αργότερα ο Παντιαδικός μείωσε και ξαναμπήκε στον αγώνα. Τελικά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη που τους φέρνει μόνους δεύτερους στην βαθμολογία.
Στο 26' με πλασέ του Τζάβρα ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ 1-0 ενώ είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με σκόρερ τον Δάσκο στο 66' 2-0

Δυο λεπτά αργότερα ο Παντριαδικός μείωσε σε  με γκολ που σημείωσε ο Καλοχωρίδης 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.
Να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι  από το 76' έπαιζαν με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Κουρούπη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚ.
Γκόγκος - Μεταξάς Γ. - Αγγελάτος - Μεταξάς ( 63' Σκριβάνος ) - Τσολάκος - Κάρο - Τσάβρας - Αλντο ( 88' Παπαδόπουλος ) - Μαστροκώστας - Δάσκος ( 85' Τσακουλης ) - Παπαδέδες

ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ

Ντελέκος - Χασάνδρας - Γκρινιάρης - Κουρούπης - Σταύρου - Καλοχωρίδης - Καραντάκης ( 72' Καραπέτσος ) - Σαρρής - Κατσίκας - Βαρτζής ( 68' Τσάλας ) - Χασάνδρας ( 88' Ράζος )

>

Έβρεξε γκολ στην Μακρυκάπα

Θέαμα και γκολ στην Μακρυκάπα από την ομώνυμη ομάδα που αντιμετώπισε την Δόξα Προκοπίου την οποία νίκησε με 5-3 .
Ο χορός των γκολ ξεκίνησε για τους γηπεδούχους στο 5' όταν ο Λαλανίτης με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ 1-0.
Τρία λεπτά αργότερα στο 8' ο ίδιος παίκτης από μπαλιά του Τσιβίκα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη και στο 50' από λάθος της Δόξας ο Τσιβίκας έφυγε μόνος του και πλάσαρε τον Παμφίλη γράφοντας το 3-0.
Μετά από τρία λεπτά και πάλι ο Τσιβίκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4-0.
Στο 70' ο Γεωργίου μείωσε για την Δόξα σε 1-4
Στο 88' συνδυασμός Κουτσουφλάκη - Δασκαλόπουλου με τον δεύτερο να σκοράρει και να μειώνει σε 2-4.
Στο 92' ο Τσιβίκας με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 5-2
Στο 93' η Δόξα κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Κουτσουφλάκης για να διαμορφώσει το τελικό 5-3 υπέρ της Μακρυκάπας.

ΑΟ Μακρυκαπας: Βογιατζής
Κυριακόπουλος, Λέκκας, Χασάνδρας, Μπισμπικόπουλος, Πουρνής ( 56' Σιαράπης), Σηφάκης, Ξυνογαλάς ( 70' Βουρδάνος), Κατσαούνης, Κηρύκος( 87' Καρκαλής), Λαλανίτης, Τσιβίκας.

Δόξα Προκοπίου: Κουτσουφλάκης
Παμφίλης, Μορφούλης, Πουλυπούλης, Πεππές, Ανδρέου Αν, Δασκαλόπουλος, Μιχαήλ( 58' Κανελόπουλος), Ανδρέου Σωτ, (46' Γεωργίου), Κουτσουφλάκης, Μουρκογιάννης, Δημάκος,

Αρτεμησιακός - Ελληνικά 3 - 0

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΡΤΕΜΗΣΙΑΚΟΥ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ ΤΡΙΑ ΜΗΔΕΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ.
ΤΟ ΣΚΟΡ ΑΝΟΙΞΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Ο ΜΠΡΙΚΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΡΤΕΜΗΣΙΑΚΟΥ.

ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΡΑΦΙΩΤΗ, Ο ΒΑΣΙΛΙΚΙΩΤΗΣ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑΣΕ ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΡΤΕΜΗΣΙΑΚΟΥ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΡΤΕΜΗΣΙΑΚΟΥ ΕΠΑΙΞΑΝ:
ΚΕΡΜΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΣ, ΣΑΝΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΕΡΜΑΝΙΔΗΣ ΤΑΣΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΦΙΛΑΡΕΤΟΣ, ΚΑΡΑΚΑΞΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ, ΜΠΡΙΚΟΣ, ΓΙΤΣΑΣ, ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΣΤΡΑΦΙΩΤΗΣ.
ΑΛΛΑΓΕΣ: ΒΑΣΙΛΙΚΙΩΤΗΣ ΗΛΙΑΣ, ΜΗΝΑΣ, ΚΑΡΑΒΑΣ.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΑΘΛΟΥΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΞΑΝ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΡΤΕΜΗΣΙΑΚΟΥ!!!!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 14 ΧΡΟΝΙΑ, ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟΣ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΟΥΝ.

απο την σελιδα του ΑΡΤΕΜΗΣΙΑΚΟΣ 2014

Εγκαίνια με νίκη για τα Γιάλτρα

Παρουσία της Δημάρχου Ιστιαίας - Αιδηψού και Αντιδημάρχων, Δημοτικών Συμβούλων της πλειοψηφίας και μειοψηφίας, αθλητικών παραγόντων και εκατοντάδων κατοίκων, πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί η τελετή εγκαινίων του πλήρως ανακαινισμένου γηπέδου των Γιάλτρων.

Χοροστάτησε ο Ιερέας του οικισμού Πάτερ Αλέξανδρος,  ενώ ο Σύλλογος Γυναικών Γιάλτρων επιμελήθηκε τα εδέσματα που προσφέρθηκαν στους προσκεκλημένους από τον
μπουφέ που στήθηκε για την περίπτωση.
Μέσα από τους καπνούς των βεγγαλικών, ακολούθησε ο ενδιαφέρον αγώνας ΓΙΑΛΤΡΑ - ΣΠΑΘΑΡΙ με μεγάλο αριθμό θεατών. Αγώνα που ο διαιτητής σφύριξε και έληξε με νικηφόρο αποτέλεσμα για την γηπεδούχο ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΛΤΡΩΝ και τελικό αποτέλεσμα 3 - 0.

απο το IstiaiaNews

Αήττητο σερί για τον ΑΟ Χαλκίς

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με χαρακτηριστικά ντέρμπι που έγινε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Ιστιαίας, ο φιλοξενούμενος «ΑΟ Χαλκίς» κατάφερε για μια φορά ακόμα να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, παίζοντας απέναντι σε μια «ΑΕ Ιστιαίας» που σίγουρα άξιζε το κάτι παραπάνω.  Και αυτό δεν είναι δική μας διαπίστωση, μιας και απλά επαναλαμβάνουμε τη δήλωση του κ. Λάμπρου,  του προπονητή της ομάδας της Χαλκίδας, που μετά το παιχνίδι μίλησε με τον Γιώργο Νικολάου και το «Ράδιο 1».
Με τη νίκη αυτή ο «ΑΟ Χαλκίς» όχι μόνο παραμένει αήττητος αλλά και διατηρεί την άμυνά του αλώβητη σε πέντε σερί παιχνίδια και παραμένει και μόνος στην κορυφή της Α1 Κατηγορίας.
Το γκολ ήλθε νωρίς για τους φιλοξενούμενους, στο 12΄ λεπτό συγκεκριμένα , όταν σε εκτέλεση φάουλ από τον Βαγγέλη Ανέστη από πλάγια θέση, η μπάλα βρίσκει το κεφάλι του Βαλκάνου και καταλήγει στα δίχτυα του Μπιμπάι,  βάζοντας το γκολ που έκρινε και το σημερινό αποτέλεσμα.
Πιο πριν οι γηπεδούχοι διαμαρτυρηθήκαν για πέναλτι που δεν δώθηκε, μιας και η μπάλα φάνηκε να χτυπάει σε χέρι αμυνόμενου.

Θα λέγαμε πως αν και όλο το παιχνίδι ήταν δυνατό, με αμοιβαίες επιθέσεις, δεν είδαμε εκείνη τη φάση που θα την χαρακτηρίζαμε σαν κλασική. Στην μεγαλύτερη διάρκειά του ήταν παιχνίδι  κέντρου και οι επιθέσεις που έφταναν προς τις περιοχές των αντιπάλων, ή αναχαιτίζονταν από την άμυνα ή κατέληγαν άουτ και μάλιστα τις περισσότερες φορές … «πολύ άουτ»!
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ιστιαίας έδειξε καλύτερο πρόσωπο, έχοντας περισσότερες επιθετικές προσπάθειες, χωρίς όμως να καταφέρει να ανατρέψει το αποτέλεσμα.

ΑΕ Ιστιαίας (Λ. Σπίντζος)

Μπιμπάι, Περήφανος Ν, Περήφανος Γ, Αντωνίου (46΄ Βασιλείου), Τριανταφύλλου, Τόουρφρε, Γοργομάτης Ν, Στεργίου, Ανέστης Β, Ανέστης Χ, Γοργομάτης Ν

ΑΟ Χαλκίς (Γ. Λάμπρου)
Μόνος, Κοροβέσης, Τζαφέρος, Καραμπάς, Αυλωνίτης, Ευσταθίου, Τσομπάνης (88΄ Μαρίνος), Βαλκάνος, Θωμάς, Ανέστης (80΄ Κωνσταντάγκας), Ντούμας (46΄ Σμυρναίος)

Διαιτητής: Σέγκος
Βοηθοί: Παντελάκης – Χατζηκαμαγιάννης

Χρήστος Μπεκιάρης

Δείτε φωτορεπορτάζ κάνοντας ΚΛΙΚ στην μεγάλη φωτογραφία

ΑΟ Αυλωναρίου-ΑΟ Λουκισίων 1-1

Αυλλωνάρι και Λουκίσια μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς σε ένα δυνατό παιχνίδι στο Δημ. γήπεδο ''Ν. Κούκης'' του Αυλωναρίου. 1-1 το τελικό αποτέλεσμα με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες στο Β' ημίχρονο,να βρίσκονται πίσω στο σκορ και να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν τον ΑΟ Λουκισίων στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο με κυρίαρχο στοιχείο τον δυνατό άνεμο και με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν τα καρέ του Ντελή στο 6' σε εκτέλεση φάουλ του Ηλία και την μπάλα να περνά ξυστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 16' σε δυνατό σουτ του Φρούση που μπλόκαρε ο Χροναίος.
Στο 19' σε εκτέλεση κόρνερ οι αμυντικοί των Λουκισίων απομάκρυναν τον διαγραφόμενο κίνδυνο.
Στο 26' σε απ' ευθείας φάουλ του Φρυγανά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο 40' ο Πόγκας βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή αλλά καθυστέρησε να πλασάρει κι' έδιωξαν οι αμυντικοί.
Το τέλος του ημιχρόνου έστειλε ισόπαλες τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι δυνατά με τα Λουκίσια να παίζουν έξυπνα με αντεπιθέσεις στην πίεση που άρχισε να ασκεί το Αυλωνάρι και σε μια απ' αυτές στο 59' άλλαξαν με πάσες την μπάλα η οποία κατέληξε στον Λουκατζίκο που με εξαιρετικό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 0-1.
Οι γηπεδούχοι αύξησαν στην συνέχεια την πίεση στα καρά του Ντελή και στο 70' πλησίασαν την ισοφάριση όταν κεφαλιά από πολύ κοντά του Καραμπίνη ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ηλία πέρασε ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντελή.
Στο 73' και πάλι το Αυλωνάρι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και πάλι όταν σε σουτ εξ επαφής του Μακρή έδιωξε εντυπωσιακά ο Ντελής.
Στο 85' εκτέλεση φάουλ από τον Ηλία έστειλε την μπάλα να ξύσει το οριζόντιο δοκάρι του Ντελή.
Στο 91' το Αυλωνάρι κατάφερε να αξιοποιήσει την πίεση που ασκούσε ισοφαρίζοντας με τον Κοτρόζο που βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή μετά από σύγχυση στα καρέ του Ντελή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Εξαιρετική η διαιτησία του κ Κασομούλη και των βοηθών του κας Τσιφλάκου και κου Αργύρη.

ΑΟ Αυλωναρίου: Βαγγ. Τόγιας.
Χροναίος, Μαρούλης (76' Σαμαράς), Μπρεγκανάκου,Καραμπίνης, Φρυγανάς, Βασιλείου ( 65' Δημάς), Φραγγής ( 70' Κοτρόζος), Μακρίδης,Βογιατζής, Ηλίας, Πόγκας.

ΑΟ Λουκισίων: Τασ. Ταυταρίδης.
Ντελής, Κόλλιας, Μπουλούκος, Μπαϊμπάκης, Ντοβίνος, Φρούσης, Καρβέλης ( 92' Τουλίτσης), Κουτσαυλής, Ελευθερίου, Λουκατζίκος ( 74' Αποστόλου), Σεϊνταράσι.

>

Έκανε τα εύκολα .... Δύσκολα. Λήλας-Αυλίδα 1-0

Ένας Ληλας πολύ καλός στο α΄ημιχρονο όπου και σκόραρε κάνοντας εύκολη υπόθεση το σημερινό παιχνίδι απέναντι στην Αυλίδα όμως μόνο για το πρώτο 45λεπτο , αφού στην επανάληψη η Αυλίδα ανέβηκε έκανε ευκαιρίες θα μπορούσε να ισοφαρίσει , δίκαιο; ίσως όχι αλλά η ολιγωρία καμιά φορά πληρώνεται!!

Ευτυχως για την  ομαδα του Βασιλικου η νικη ηλθε με γκολ του  Τρικκα στο 19΄με πλασε απο κοντα και αφου οι επιθετικοι των γηπεδουχων πιεζαν για το γκολ, εφαλτηριο το γκολ για τους γηπεδουχους με αλλη χαμενη ευκαιρια με το Τρικκα αφου κεφαλια περασε συριζα αουτ! 27΄πιεση στα καρε της Αυλιδας Χαλιωτης σημαδευει το δοκαρι του Γεραμανη 39΄ καλη ευκαιρια για τον Ληλα χανεται και το ημιχρονο κλεινη με τον Ληλαντα πρωταγωνιστη και την Αυλιδα θεατη.

β΄ημιχρονο

Προφανως οι συστασεις του προπονητου της Αυλιδας αφυπνισαν τους παικτες τις και στο β΄μερος παρουσιαστηκαν πολλοι καλυτεροι πιεσαν τους γηπεδουχους που αφησαν στα αποδυτηρια το καλο τους προσωπο του α΄μερους και υποτονικα μπηκαν στο γηπεδο απλα να τελειωσουν το παιχνιδι , ευτυχως ομως γιαυτους στο 74΄ κεφαλια του Προβη εξ επαφης απο φαουλ του Σπυροπουλου απο μηχανης θεος ο Καρλατηρας διωχνει στην γραμμη, η φαση αυτη αφυπνισε θα ελεγα τους γηπεδουχους που απαντησαν με 4 διαδοχικα κορνερ χωρις ομως αποτελεσμα και με μια καλη φαση στο 74΄ με τον Τρικκα να χανεται!  Στο 86΄ σε μια φαση καλη για την Αυλιδα ξεφευγοντας ο Σπυροπουλος σπρωχνει κατα τον Κο Καμπαξη τον αντιπαλο και δεχεται διαμαρτυρομενος την κιτρινη καρτα καθως επισης και ο Προπονητης την αποβολη του απο το γηπεδο!
Το σφυριγμα της ληξης βρηκε νικητη δικαια τον γηπεδουχο με σκορ 1-0 που του δινει το δικαιωμα να ατενιζη με αιδιοδοξια το μελλον.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣ.  Μαντας Κικιδης Καρλατηρας Αλεξιου(68΄Κοντος) Καρατζας Γουναρης Κατσικαβαλης Μπραχο Τρικκας Χαλιωτης Μαραγκος(66΄Νανος).

ΑΟ ΑΥΛΙΔΑΣ  Γεραμανης Σαλεμης(56΄Ματσουκας) Χιουσκα(66΄Βυσβινης) Κωνσταντοπουλος Προβης Κακκιος Καραλής Τζαφέρος Γυαλός(62΄Λεονταρης)Σπυροπουλος Τσομασκα.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ Κος  Καμπαξης
ΒΟΗΘΟΙ  κκ Καμπούρης -Αντωνίου

>

Πρεμιέρα με εκτός έδρας νίκη ο Αγ. Λουκάς

Με γειτονικό ντέρμπι ξεκίνησε ο Γ' όμιλος της Γ' κατηγορίας. Στο γήπεδο του Αγ. Ιωάννη ο Άρης υποδέχθηκε τον ΑΟ Αγίου Λουκά σε έναν αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη και τους τρεις βαθμούς.
Κυρίαρχος του αγώνα ο πολύ δυνατός άνεμος που δυσχέραινε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.
Ο Αρης Αγ. Ιωάννη αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους και στο 3' σε μια απόκρουση από χέρι αμυνόμενου, ύστερα από εκτέλεση φάουλ κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Κοντός αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Η απάντηση του Αγ. Λουκά ήρθε 3 λεπτά αργότερα όταν ο Παναγιάρης εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Ηλία.
Παρά τις δυνατές μονομαχίες στην συνέχεια δεν έγιναν άλλες φάσης και στις δυο εστίες παρά μόνο μία στο 43'από πλευράς Αρη όταν ο Κοντός δεν κατάφερε να πλασάρει τον Σπανό.
Στο δεύτερο μέρος ο Αγιος Λουκάς με σύμμαχο τον αέρα είχε ευκαιρίες στο 70' σε σουτ του Ζάνιου που έδιωξε σε κόρνερ ο Ηλίας
Στο 79' ο Γιανούλης με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους 0-1.
Στο 90' ο Παναγιάρης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του όταν πλάσαρε από κοντά άουτ.
Και στο 92' νέο πλασέ του Παναγιάρη έδιωξε ο Ηλίας σε κόρνερ.
Μοναδική ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο Β' μέρος μια επέλαση του Τζαβάλα που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του πλάσαρε από πλάγια αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.
Στο 62' αποβλήθηκαν με απ' ευθείας κόκκινη ο Τριτσώνης Ζαχ από τους γηπεδούχους και ο γκολκίπερ του Αγ. Λουκά Σπανός διότι συνεπλάκησαν.
Μετά την λήξη του αγώνα δέχθηκε κόκκινη κάρτα και ο Γιαννούλης του Αγ. Λουκά για εξύβριση του Βοηθού.

Αρης Αγ. Ιωάννη: Στ. Κατσούλης
Ηλίας, Τσεκούρας (78' Πολύχρονος), Τζαβάλας, Μπιμπίκας, Λούκας, Κρόκος ( 84' Σκούρας), Τριτσώνης Ζαχ, Τριτσώνης Χαρ, Κοντός, Ποδαράς, Στουραϊτης.

Αγ. Λουκας:  Γ Μπόκαρης.
Σπανός, Μέας, Αποστόλου (65' Τζανής), Γκαρούτσος, Κουκουβάος, Μεταξάς Γ, Μεταξάς Αν ( 6' Κατσαμάγκος, Αντωνίου ( 46' Ζάνιος), Γιαννούλης, Παναγιάρης, Μυτάφης.

Άριστη η διαιτησία του κ Παπακωνσταντίνου και των βοηθών του, Σαρμούτσου και Περούλια

>

Αγιασμός του Αρτεμησιακού

Πραγματοποιήθηκε χτες, Σάββατο 17 -10 – 2014 ο Αγιασμός για τη νέα ποδοσφαιρική περίοδο, στο γήπεδο του «Αρτεμησιακού 2014», με σύσσωμη την ομάδα να βρίσκεται παρούσα.

,

Σπουδαία νίκη του Ταμυναϊκού σην Ερέτρια

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Ταμυναϊκός μέσα στην Ερέτρια επί του Απόλλωνα με 1-0 σε ένα δυνατό αγώνα που παρακολούθησαν πάρα πολλοί φίλαθλοι. Μοιρασμένος ο αγώνας στο πρώτο εικοσάλεπτο, ενώ στην συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Ταμυναϊκός ήταν καλύτερος, πέτυχε το γκολ που έκρινε τον αγώνα και έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία να πάει στα αποδυτήρια με δυο γκολ υπέρ του.
Πιο αναλυτικά η πρώτη ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους στο 5' όταν σουτ του Πεππέ έφυγε ελάχιστα άουτ.
Η απάντηση του Ταμυναϊκού ήρθε στο 12' όταν δυνατό σουτ του Πιλάτη απέκρουσε ο Μητακίδης.
Στο 36' ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν σουτ από κοντά του Τόρα απέκρουσε ο Ντουρέκας.
Στο 39 ο  Ταμυναϊκός προηγήθηκε όταν ο Τσάγκος από δεξιά έκανε παράλληλη σέντρα στην περιοχή του Μητακίδη και από κοντά (η χρυσή αλλά αναγκαστική αλλαγή) ο Αποστόλου
έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.
Στο 42' οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή όταν ο Γ Τσαλιαγκός εκτέλεσε φάουλ και ο Β Τσαλιαγκός έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά προσπάθησαν να πιέσουν αλλά η αμυντική λειτουργία του Ταμυναϊκού δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν κινδύνους για την εστία του Ντουρέκα. Ο Απόλλων είχε όμως δυο ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο 55' με τον Τόρα που σούταρε από καλή θέση άουτ και στο 77' με τον Μεμάϊ που από κοντά πλάσαρε άουτ.
Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Ταμυναϊκό να πανηγυρίζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο μέσα στην Ερέτρια.

Απόλλων Ερέτιας: Παν Τοκπασίδης
Μητακίδης, Βλάχος ( 74' Ευγενίου) Λιατίφης, Βελαέτης, Πεππές (71' Ψαριανός), Κούτρας, Αγραφιώτης, (46' Μεμάϊ), Ρωμανός, Τόρα, Παριανός, Μώρος.

Ταμυναϊκός: Σπ. Σταματούκος
Ντουρέκας, Μάλλιος (21' Αποστόλου), Πιλάτης, Ντούρας (54' Γκαβός), Λύκος Δ, Ιωαννίδης, Σταμέλος, Τσάγκος, Τσαλιαγκός Β, Τσαλιαγκός Γ, Κρόκος

Μοιράστηκαν βαθμούς Καστέλλα και Δροσιά

Απο ένα βαθμό μοιράστηκαν Καστέλλα και Δροσιά το απόγευμα του Σαββάτου (18/10) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α' κατηγορίας της Εύβοιας.
Η ομάδα της Καστέλλας άξιζε την νίκη, ενώ πολύ τυχερή πρέπει να αισθάνεται αυτή της Δροσιάς που έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το ματς

Αναγνωριστικού χαρακτήρα ήταν τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, ενώ η πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού ανήκει στην ομάδα της Καστέλλας. Στο 19' ο Γκάβαλης σούταρε προς το τέρμα αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα σούταρε και ο Παναγιωτάκος αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 29' ο Μήτρου ανατράπηκε απο τον Ματζούνη, αλλά ο διαιτητής κακώς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 44' ένα τετ α τετ του Σπυρόπουλου, έδιωξε σε κόρνερ ο Κυρόπουλός και στην επόμενη φάση ακριβώς και πιο συγκεκριμένα στο 45' ο Αντωνόπουλος εκτέλεσε κόρνερ, σούταρε ο Κυπιώτης, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας ο Κατσικάρος και με κεφαλιά θα κάνει το 0-1 για την ομάδα της Δροσιάς κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα δεν είχε πολλές φάσεις. Στο 70' ένα σουτ του Γκάβαλη απο την πλευρά της Καστέλλας κατέληξε άουτ, ενώ στο 75' η μπαλιά του Ράζου κατέληξε στον Ζήση σε θέση μέσα αριστερά όπου έκανε το σουτ και η μπάλα καρφώθηκε στο γάμα της εστίας του Ντουμάνη ισοφαρίζοντας 1-1.

Οι συνθέσεις

Καστέλλα (Ν. Κιαπέκος): Κυρόπουλος, Γιούλης, Καψής (50' Τσαμίχας), Κεχαγιάς, Ράζος, Μπασινάς, Γκάβαλης, Στάμος, Λαφαζάνης (65' Ζήσης), Μαντάς, Μήτρου,

Δροσιά (Δ. Αντωνόπουλος): Ντουμάνης, Τσούτης Ρ., Ματζούνης, Κυπιώτης, Τσούτης Θ., Κατσικάρος, Σπυρόπουλος, Βουλομένος, Παναγιωτάκος, Αντωνόπουλος (85' Σαλεμ), Λίφο (71' Φρυγανάς)

Βασ. Χατζής

>

ΑΟΝ Αρτάκης -ΑΟ Σκύρου 4-1

Νίκη του ΑΟΝ Αρτάκης επί της Σκύρου με 4-1 στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' κατηγορίας.
Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο μέρος με ην ομάδα της Σκύρου να προηγείται στο σκορ στο 19' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που εκτέλεσε ο Δαλακλίδης.
Η απάντηση της Αρτάκης ήρθε με τον ίδιο τρόπο στο 27' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καραχάλιου. Ισόπαλες πήγαν στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες με 1-1.
Στην επανάληψη με πέναλτι και πάλι ο ΑΟΝΑ γύρισε το σκορ που εκτέλεσε εύστοχα ο Καραχάλιος 2-1 στο 55'.
Στο 75' ο Χρόνης ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1, ενώ στο 90' ο Δεληγιώργης ολοκλήρωσε την νίκη του ΑΟΝΑ γράφοντας το 4-1.
Από το 53' η Σκύρος έμεινε με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Μαυρίκου.